Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Spójrz w górę, "kosmiczny pociąg" pojawi się nad Polską. Będzie na co patrzeć, oto jego rozkład jazdy
Paula Drechsler
Paula Drechsler 10.10.2023 12:42

Spójrz w górę, "kosmiczny pociąg" pojawi się nad Polską. Będzie na co patrzeć, oto jego rozkład jazdy

kobieta i niebo
Ralph/Pixexid

Nocne niebo fascynuje wiele osób, a ponadto jego obserwacja podczas zjawisk typu deszcz meteorów, koniunkcje planet czy pojawianie się innych wyjątkowych obiektów dostarcza rozrywki dla całej rodziny. Dzisiaj, 10 października br. będzie można zachwycić się “kosmicznym pociągiem”. Podajemy, gdzie i kiedy obserwować niebo, by dostrzec ten spektakl.

Niebo rozpieszcza

Niebo tej jesieni rozpieszcza obserwatorów. Niedawno pisaliśmy o możliwości oglądania w październiku zjawiska spadających gwiazd, w postaci roju Drakonidów. Meteory te będą najprawdopodobniej widoczne jeszcze tylko dzisiaj, specjaliści określili bowiem ich pojawienie się nad Polską na 6-10 października br. Ale to nie jedyna gratka, którą będzie można obserwować teraz na polskim niebie. Do spektaklu dołącza bowiem “kosmiczny pociąg”. Już raz “przejechał” nad naszym krajem w tym tygodniu, ale na tym jego rozkład jazdy się nie skończył. Dziś można obserwować go ponownie.

Skąd ta ciekawa nazwa dla zjawiska, czyli “kosmiczny pociąg”? Otóż obserwowane obiekty znajdują się na tyle blisko siebie, że tworzą efektowną, jasną smugę światła z niewielkimi przerwami, którą potocznie nazywa się właśnie w taki sposób. Zjawisko będzie można obserwować dzisiaj po zmierzchu. Podajemy dokładny czas oraz gdzie należy wypatrywać “ciuchci”.

Zmiany w popularnym banku, dotyczą ponad 4 milionów klientów. Koniecznie trzeba o tym wiedzieć Wydał krocie, by udowodnić, że Ziemia jest płaska. Takiego finału chyba nikt się nie spodziewał

Kiedy będą Starlinki nad Polską?

Satelity telekomunikacyjne należące do firmy SpaceX, którą przewodzi Elon Musk, wzbudzają ogromne zainteresowanie. Sam fakt budowy kosmicznego internetu wzbudza emocje, a do tego dochodzi jeszcze regularnie pojawiający się na niebie spektakl, generowany przez przemierzające je Starlinki. Co jakiś czas sunący po niebie kosmiczny pociąg oglądać można również nad Polską. Według informacji przekazanych przez obserwatorów, którzy zjawisko dostrzegli nad naszym krajem już wczoraj, tym razem smuga tworzona przez obiekty ma lekko niebieskawy odcień.

Niektóre satelity Starlink 6 widziane 28 kwietnia 2020 r. nad amerykańskim stanem Georgia. Sześć satelitów jest dobrze widocznych, siódmy po prawej stronie jest bardzo słabo widoczny. Miały jasność 3,3mag i były widoczne gołym okiem.

Fot. Jud McCranie/Wikipdia. Na zdjęciu widać przykładowy widok satelitów SpaceX. Tutaj niektóre z urządzeń Starlink widzianych 28 kwietnia 2020 r. nad amerykańskim stanem Georgia. Sześć satelitów jest wyraźnie zaznaczonych, jeden po prawej stronie jest słabo widoczny. Miały jasność 3,3mag i były widzialne gołym okiem.

- Starlinki zobaczymy nad Polską już we wtorek 10 października o godzinie 20:10. Satelity będą nadal blisko siebie. Utworzą tzw. kosmiczny pociąg, dzięki czemu o wiele łatwiej zlokalizować je na niebie. Szukamy jasnej, kosmicznej linii podążającej między gwiazdami. Z relacji od widzów i czytelników wiemy, że Starlinki mają delikatnie niebieski odcień. Były widoczne nawet między chmurami - podaje Zbigniew, twórca kanału Nocne Niebo w serwisie YouTube.com, cytowany przez tuworclaw.pl.

Gdzie można zobaczyć Starlink?

Gdzie kierować wzrok, aby dostrzec satelitarny pociąg? 10 października 2023 r. po godzinie 20 należy spojrzeć na zachodnie niebo, to tam Starlinki pojawią się ponad horyzontem. Urządzenia w tej ciekawej formacji przelecą w kierunku wschodu. Według portalu “Nocne niebo” optymalny czas obserwacji to godzina 20:10.

Satelitów Elona Muska w kosmosie jest już cała masa. Starlink to usługa internetowa oparta na systemie dużej liczby tych obiektów, które po transporcie na orbitę okołoziemską, krążą po niej. Ich liczba jest stopniowo zwiększana poprzez wysyłanie w przestrzeń kosmiczną kolejnych urządzeń. Przekazują one pomiędzy sobą i do odbiorników naziemnych bezprzewodowe sygnały. Na kanale “Latest in space” na również należącym do Elona Muska portalu X (dawniej Twitter), opublikowano wpis obrazujący, jak wyglądają wokół Ziemi wszystkie Starlinki rozmieszczone już w kosmosie.