Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Sprzedaż smartfonów znów rośnie. Zmiana na pozycji lidera
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.04.2024 19:54

Sprzedaż smartfonów znów rośnie. Zmiana na pozycji lidera

smartfon
Fot. Unsplash/Daniel Romero

Wydarzenia roku 2020 były ogromnym ciosem także dla rynku elektroniki użytkowej. Ucierpiała produkcja komponentów, ale też końcowych produktów, w tym smartfonów. Teraz ich sprzedaż w końcu odbija się po pandemii, a towarzyszy temu także zmiana na pozycji lidera wśród producentów.

Rynek podnosi się po pandemii

Najnowsze dane pochodzące z analizy dokonanej przez IDC świadczą o tym, że globalna sprzedaż smartfonów wzrosła w pierwszym kwartale 2024 r. o 7,8 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim. Łącznie sprzedano 289,4 mln urządzeń.

Mimo że wiele rynków nadal nie podniosło się po pandemii, to mamy do czynienia z trzecim wzrostowym kwartałem rok do roku. Dla analityków IDC wnioski są oczywiste - rozpoczął się wielki powrót do wyników sprzedaży sprzed pandemii.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie? Są sprawdzone sposoby

Dobre prognozy dla rynku smartfonów

Według analiz w kolejnych miesiącach sprzedaż smartfonów będzie konsekwentnie rosnąć, mimo że na horyzoncie nie widać szczególnych sprzętowych przełomów czy definitywnych zmian w zakresie oprogramowania. Oczywiście wiele mówi się o sztucznej inteligencji, ale hype wokół niej zdaje się przesadzony

Znacznie większe znaczenie AI może jednak odegrać na rynku komputerów osobistych, m.in. za sprawą integracji w Windowsie Copilota, dużego modelu językowego GPT. Ponadto znaczną rolę na rynku mają zacząć w końcu odgrywać komputery wyposażone w procesory ARM. Po sukcesie Apple także i Microsoft zapowiada falę nowych ARM-owych (głównie procesory Qualcomm) laptopów, które według zapewnień z Redmond mają być oczywiście szybsze niż apple’owskie układy Max.

Samsung liderem sprzedaży

Skutkiem wzrostów sprzedaży jest także zmiana na pozycji lidera rankingu producentów najlepiej sprzedających się smartfonów. W trzecim kwartale Samsung wrócił na pozycję lidera, spychając Apple na drugie miejsce. Koreańczycy sprzedali 60,1 mln urządzeń, o 10 mln więcej niż Apple. Dalsze miejsca w rankingu zajmują kolejno Xiaomi, Transsion i Oppo.