Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Stos darmowych gier do zgarnięcia w sklepach i usługach. W co warto zagrać pod koniec października?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.10.2023 14:21

Stos darmowych gier do zgarnięcia w sklepach i usługach. W co warto zagrać pod koniec października?

Disco Elysium - artwork
Disco Elysium, fot. ZA/UM

Zbliżający się wielkimi krokami koniec miesiąca to dobry czas, by przyjrzeć się ofercie sklepów i usług, które całkowicie za darmo lub w ramach abonamentu oferują nam nowe, ciekawe produkcje. Oto co mamy do dyspozycji w drugiej połowie listopada i najbliższej przyszłości.

Darmowe gry w Epic Store

Jak co tydzień w sklepie Epic Store dostępne są dwa darmowe tytuły, czym w dużej mierze – oprócz umów na wyłączną dystrybucję – sklepie prowadzony przez Epic Games w ogóle zyskał zainteresowanie i popularność.

Aktualnie, jeszcze do 26 października, do godziny 17:00, użytkownicy Epic Games całkowicie za darmo mogą pobrać Ethernal Threads oraz The Evil Within. Pierwsza gra to niezależna przygodówka, w której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Dużą rolę w rozwiązywaniu łamigłówek odgrywa mechanika manipulacji czasem i dokonywania wyborów w sposób przypominający nieco uznaną produkcję Obra Dinn. Evil Within to z kolei trzecioosobowy survival horror obfitujący w momenty, które faktycznie mogą zrobić duże wrażenie. Dość powiedzieć, że nad grą pracował Shinji Mikami znany jako producent wielu odsłon serii Resident Evil.

Wiemy już także, jakie produkcje pojawią się za darmo w Epic Store za miesiąc. Będzie to druga odsłona Evil Within, która rozwija mechaniki i motywy znane z pierwszej części oraz utrzymuje je poziom, otrzymując nawet nieco lepsze oceny niż „jedynka”. Druga pozycja to Tandem: A Tale of Shadows, zbierająca świetne recenzje platformówka mechanikami przypominająca nieco Limbo, lecz utrzymana w zupełnie innym klimacie: tu mamy do czynienia z wiktoriańskim setupem, w którym widoczne są liczne inspiracje stylem artystycznym Tima Burtona. Nowe gry będą dostępne od 26 października do 2 listopada. 

Duże zmiany w CD Projekt: DLC do Cyberpunka 2077 radzi sobie świetnie, po 29 latach z zarządu odchodzi Adam Kiciński

Darmowe gry. Co znajdziemy w PlayStation Plus?

Trzeba przyznać, że w tym miesiącu wyjątkowo atrakcyjny zestaw przygotowano także w ramach subskrypcji PlayStation Plus, gdzie na pierwszy plan wybija się Disco Elysium – niezwykle nowatorska narracyjna gra przygodowa z rozbudowaną fabułą i unikatowym klimatem. System prób, rzutów kościom i ogromnym znaczeniem podejmowanych wyborów na przebieg zdarzeń sprawia, że do Disco Elysium można wracać wiele razy i wciąż odkrywać coś nowego.

Ponadto w usłudze gamingowej Sony znajdziemy Gotham Kings (tylko PlayStation 5), klimatyczne The Dark Pictures Anthology: House of Ashes, leciwe Dead Island polskiego Techlandu w wersji Definitive Edition (tylko PlayStation 4). Nie można także zapomnieć o Alien: Isolation, która według wielu jest najlepszą grą we franczyzie Obcego, przewyższającą nawet słynne Alien vs. Predator 2, choć w tym przypadku mamy do czynienia z zupełnie innym gatunkiem: pełnym napięcia survival horrorem, w którym ogromne znaczenie odgrywa zaawansowana sztuczna inteligencja ksenomorfów. Pozostałe gry dostępne w Playstation Plus:

 • Röki,
 • Eldest Souls,
 • Gungrave G.O.R.E.,
 • FAR: Changing Tides,
 • Elite Dangerous (tylko PS4),
 • Outlast 2 (tylko PS4).
   

Darmowe gry. Nowe propozycje w Game Passie

Kolejne pozycje zawitają także do katalogu prowadzonej przez Microsoft pecetowo-konsolowej usługi Xbox Game Pass. Na razie znamy sześć z nich wraz z datami uruchomienia dostępności:

 • PlateUp – 02.11.23 r.,
 • Thirsty Suitors – 02.11.23 r.,
 • Football Manager 2024 – 06.11.23 r.,
 • Dungeons 4 – 06.11.23 r.,
 • Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name – 09.11.23 r.,
 • Persona 5 Tactica – 17.11.23 r.