Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ta aplikacja jest obowiązkowa dla każdego kierowcy. Z jej funkcji korzysta nawet policja
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.03.2024 21:36

Ta aplikacja jest obowiązkowa dla każdego kierowcy. Z jej funkcji korzysta nawet policja

policja
Fot. Lubuska Policja

Wśród aplikacji kierowanych do kierowców znajdziemy wszelkiej maści mapy, nawigacje, programy ułatwiające parkowanie i wiele innych. Tymczasem nieco w ich cieniu jest program TaPo24, który stanowi prawdziwe kompendium wiedzy o ruchu drogowym, które z pewnością przyda się nie tylko mniej doświadczonym uczestnikom ruchu. Korzysta z niej nawet polska policja. 

TaPo24 – przydatna dla każdego kierowcy

Interia zwraca uwagę na aplikację TaPo24, która, choć adresowana jest także do policjantów pilnujących przestrzegania ruchu drogowego, to może być nie mniej przydatna dla zwykłych kierowców. Znajdziemy tam bowiem nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale także taryfikatory i informacje o konsekwencjach nieprzestrzegania zasad prawa na drodze.

TaPo24 stanowi przede wszystkim źródło niezwykle cennych informacji o wykroczeniach i tego, jak są karne. To narzędzie, dzięki któremu można uzyskać szczegółowe informacje na temat praw kierowcy.

Abonament RTV w samochodzie. Kary mogą sięgnąć 1,3 tys. zł

Taryfikator i Droga

Program jest podzielony na cztery moduły. Pierwszym z nich jest taryfikator, w którym znajdziemy cały katalog naruszeń prawa jazdy wraz z podstawą prawną, szczegółowym opisem wykroczenia, umożliwiającym poprawną klasyfikację czynu oraz dokładne kwoty mandatów i liczby punktów karnych, jakie mogą zostać nałożone na kierowcę.

Kolejny moduł Droga jest wyczerpującym informatorem na temat zasad panujących na drogach. Pozwala uzyskać dostęp do katalogu znaków drogowych, kategorii prawa jazdy, przebiegu kontroli trzeźwości, weryfikacji ograniczeń praw jazdy czy zatrzymywania dokumentów. Tu również znajdujemy odnośniki do szczegółowych przepisów prawa ruchu drogowego.

Przepisy i Pomoce

Ostatnie dwie kategorie to Przepisy i Pomoce. Przepisy to obszerny katalog wszelkich aktów prawnych, które mogą mieć związek z wydarzeniami na drodze i nie tylko – trafiły tu także kodeks postępowania karnego, postępowania administracyjnego czy ustawa o ochronie zwierząt. Z kolei Pomoce stanowią katalog dodatkowych informatorów i pozostałych funkcji.

W aplikacji poza taryfikatorem znajdują się sekcje poświęcone znakom drogowym, a także co niezwykle ciekawe, moduł Droga czy Pomoce. Wiele z nich wykreowano z myślą o policjantach. W założeniu funkcjonalność aplikacji ma im ułatwiać codzienną pracę.

Aplikacja jest dostępna za pośrednictwem przeglądarki internetowej, pod adresem tapo24.pl oraz w postaci mobilnej na Androida udostępnianej za darmo. Jak dotąd nie wydano wersji aplikacji przeznaczonej na smartfony Apple.

Źródło: interia.pl