Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Paula Drechsler
Paula Drechsler 01.06.2023 16:51

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze

allegro
domena publiczna

Oszuści opracowali nową kampanię atakującą klientów Allegro. Wysyłają do nich maile, w których podszywają się pod serwis i próbują wyłudzić pieniądze.

Fałszywy mail od Allegro

Allegro to internetowa platforma handlowa, która umożliwia przeprowadzanie transakcji pomiędzy zainteresowanymi stronami. Jak czytamy na stronie serwisu, jest on odwiedzany przez 22 miliony klientów w każdym miesiącu. To daje 80 proc. wszystkich użytkowników internetu w Polsce. 

Nic więc dziwnego, że coraz więcej oszustów zastawia swoje pułapki właśnie na klientów popularnego serwisu. Aktualnie trwa kolejna kampania mailowa, która ma wyłudzić dane użytkowników i w konsekwencji ich okraść.

Oszustwo na alert o zbyt częstym logowaniu

Najnowsze oszustwo dotyczące Allegro obejmuje rozsyłanie do klientów platformy maili z informacją o tym, że doszło do zbyt dużej liczby prób zalogowania się, podaje serwis dobreprogramy.pl. Zestresowany dziwnymi próbami dostępu użytkownik ma stracić czujność i stać się łatwą ofiarą ataku cyberprzestępców. Tym bardziej że wizualnie mail bardzo dobrze odpowiada standardom serwisu Allegro. Dobrana jest taka sama kolorystyka, a buttony i układ treści przypominają prawdziwe wiadomości z platformy sprzedażowej. Jednak można wyłapać kilka błędów, m.in. są pomyłki językowe.

Oszuści namawiają klientów Allegro do kliknięcia podany w mailu link, który ma postać pomarańczowego buttona z napisem Potwierdź konto. Cybeprzestępcy tłumaczą potrzebę autoryzacji logowania i potwierdzenia aktualnych danych właśnie rzekomymi zbyt częstymi próbami dostania się na konto użytkownika. W rzeczywistości w ten sposób chcą przechwycić dane klienta, oferując złośliwy link do logowania.

Dwa oszustwa w jednym mailu

W fałszywym mailu pojawia się także druga próba wyłudzenia. Jak informuje portal dobreprogramy.pl, jest to opis usługi Allegro!. Cyberprzestępcy kuszą w niej darmowymi dostawami i zwrotami i informują, że również w tym przypadku korzystanie z usługi wymaga potwierdzenia konta. Przestępcy powołują się nawet na punkt regulaminu, który ma pozwalać Allegro blokować konto użytkownika, gdy ten nie potwierdzi aktualnych danych personalnych i rozliczeniowych.

Tak więc zagrywka polega na tym, że jeśli użytkownik zignoruje alert o zbyt dużej liczbie prób nieudanego logowania, to może skusi się na potwierdzenie danych, aby mieć darmowe dostawy.

W rzeczywistości po kliknięciu linka zawartego w tym mailu użytkownik zostanie przeniesiony do fałszywej strony. Po wpisaniu danych przekaże je przestępcom. W ten sposób uzyskają dostęp do pieniędzy z konta. Tego typu maile najlepiej zgłaszać do działu wsparcia klienta i blokować nadawcę, który próbował nas oszukać.

Powiązane