Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Ten ptak właśnie został uznany za gatunek wymarły. Można posłuchać jego niezwykłego śpiewu
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.10.2023 14:13

Ten ptak właśnie został uznany za gatunek wymarły. Można posłuchać jego niezwykłego śpiewu

Ptak reliktowiec mały
fot. USFWS/Robert Shallenberger, Luke McKeown/Unsplash

Tak naprawdę nie wiemy, ile gatunków wymiera każdego roku na Ziemi. Według różnych szacunków jest ich od 5 do aż 500 tysięcy, co pokazuje, że biosferę znamy w stopniu dalece mniejszym niż mogłoby się to wydawać antropocentrystom. Do listy wymarłych gatunków właśnie dołączył kolejny.

Niejednoznaczne wyginięcia

Należy zwrócić uwagę, że od ostatniego kontaktu z przedstawicielem danego gatunku do uznania go za wymarłego może minąć wiele lat. Ponadto zdarzają się przypadki, kiedy gatunek wymarły jest „ponownie” spotykany, gdyż uchowały się jego pojedyncze siedliska, które umknęły badaczom. Pozostaje żywić nadzieję, że podobnie będzie z ptakiem Kauaʻi ʻōʻō znanym także jako reliktowiec mały lub moho braccatus.

Kauaʻi ʻōʻō oficjalnie uznany za wymarłego

Według danych hawajskiego Departament Ziemi i Zasobów Naturalnych reliktowiec mały to najmniejszy z rodziny miodojadów, na którą składają się jeszcze 4 inne gatunki. Jest to, a w zasadzie był, gatunek endemiczny dla Hawajów, żywiący się owocami i nektarem takich roślin jak lobelia. Ptak ma długość około 20 cm, czarne i ciemnobrązowe upierzenie oraz ostry, zagięty w dół dziób. I właśnie oficjalnie został uznany za gatunek wymarły przez agencję U.S. Fish and Wildlife Service.

1280px-Moho_braccatus_(AM_LB7386-3).jpg
Moho braccatus, fot. Auckland Museum na licencji CC BY 4.0 DEED.

Ostatni raz kontakt z reliktowcem małym miał miejsce w 1986 roku. Za powód wyginięcia uznaje się na ogół choroby przeniesione na Hawaje z innych regionów świata, na które ptak nie był uodporniony. Swoje piętno odcisnęła również działalność ludzka, która systematycznie ograniczała wielkość terytoriów, które mogły stanowić habitat dla Kauaʻi ʻōʻō.

Łabędzi śpiew Kauaʻi ʻōʻō

Współczesne formy archiwizacji i cyfryzacji danych pozwoliły jednak, aby reliktowiec mały został na swój sposób unieśmiertelniony. Jak informuje Mashable, w związku z oficjalnym uznaniem gatunku za wymarły przez amerykańską agencję federalną, która sprawuje piecze nad hawajskimi ekosystemami, udostępniono ostatnie znane nagranie śpiewu Kauaʻi ʻōʻō.

Zapis śpiewu reliktowca udało się zarejestrować jeszcze w 1986 roku naukowcom Laboratorium Ornitologii przy Uniwersytecie Cornella. Według U.S. Fish and Wildlife Service ma on wielką wartość, a to za sprawą wyjątkowości samej melodii: „[Gatunek ten] jest znany jako jeden z najwybitniejszych śpiewaków wśród hawajskich ptaków ze względu na zróżnicowane i szeroko odbijające się echem zaśpiewy”.

Co symptomatyczne, udostępnione właśnie nagranie rejestruje najpewniej śpiew godowy reliktowca małego. Niestety słyszymy tylko połowę miłosnej pieśni – nawoływanie osobnika za sprawą niewielkiej liczby pozostałych przy życiu Kauaʻi ʻōʻō nie znalazło odpowiedzi.