Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > To koniec Calibri. Po 16 latach Microsoft zmienia domyślną czcionkę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.01.2024 14:23

To koniec Calibri. Po 16 latach Microsoft zmienia domyślną czcionkę

Aptos
Fot. Microsoft Design/Medium

Wchodzą w życie zapowiedziane jeszcze w połowie zeszłego roku zmiany w pakiecie Microsoft 365 (dawniej Office). Wykorzystywaną od 16 lat czcionkę Calibri zastępuje coś zupełnie nowego. Zmian mogą doświadczyć już pierwsi użytkownicy indywidualni i biznesowi także w Polsce.

Microsoft zmienia domyślną czcionką

Calibri towarzyszyło nam od epoki systemu Windows Vista, kiedy oprogramowanie Microsoftu przeszło znaczne modyfikacje w obszarze interfejsów użytkownika zarówno w systemie operacyjnym, jak i pakiecie biurowym. Zmiana na Calibri była także spowodowana rozwojem techniki, elektroniki użytkowej – Calibri miało być lepiej dostosowane do ekranów ciekłokrystalicznych.

Era Calibri właśnie się kończy. Po pierwszych zapowiedziach jeszcze w lipcu zeszłego roku użytkownicy Microsoft 365 coraz częściej po uruchomieniu np. edytora tekstu Word widzą nową czcionkę – Aptos. W pierwszej fazie Aptos pojawi się właśnie w Wordzie, ale tez w Outlooku, Excelu i PowerPoincie.

Windows wzbogaci się o ważną nowość. Komputery będą zużywać mniej prądu

Co cechuje czcionkę Aptos?

Aptos wcześniej nosił nazwę Bierstadt i został wyłoniony z grona pięciu czcionek-kandydatów na pozycję domyślnej w pakiecie Microsoft 365. Projektantem jest Steve Matteson, który odpowiadał za wcześniejsze czcionki TrueType wykorzystywane w Microsofcie, na czele z Segoe. Priorytetem w pracach było nadanie nowej czcionce ludzkiego charakteru: inspiracją były napisy na witrynach sklepów w jego ukochanej Kalifornii, a całość miała być mniej „oficjalna i zinstytucjonalizowana” niż poprzednie czcionki.

1_65ANc0-f6aC9jcR8bEIwmQ-ezgif.com-webp-to-png-converter.png
Fot. Microsoft Design/Medium

Aptos to czcionka bezszeryfowa, wszystkie pionowe linie są ostro ścięte, a zastosowanie niewielkich zaokrągleń w konturach liter ma zwiększać ich czytelność, zwłaszcza gdy czcionka jest niewielka. Nie zabrakło wielu dostępnych fontów różniących się wagą czy przechyleniem.

Początek większych zmian

Wdrożenie na większą skalę nowej domyślnej czcionki w Microsoft 365 ma być zaledwie inauguracją dalszych zmian w pakiecie biurowym Microsoftu. Korporacja  zapowiedziała, że wkrótce zmiany obejmą także menu wyboru czcionek, nowe tematy graficzne, kolory i tła. Całość ma być bardziej ekspresywna i inkluzywna.