Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Windows wzbogaci się o ważną nowość. Komputery będą zużywać mniej prądu
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.12.2023 10:47

Windows wzbogaci się o ważną nowość. Komputery będą zużywać mniej prądu

Laptop z Windowem 11
Fot. Windows 11 / Unsplash

Program testów Windows Insider daje nam wgląd do funkcji, które wkrótce trafią do stabilnej wersji systemu. W ostatnim czasie w jednej z testowych kompilacji pojawiła się ważna nowość, która realnie może wpłynąć na codzienną pracę. Microsoft ma zamiar wprowadzić nowe ustawienia oszczędzania energii.

Nowy tryb energooszczędny w Windowsie 11

Oczywiście Windows już od dłuższego czasu dysponuje trybami wydajności. Dostępne są trzy: stawiający na wydajność, zrównoważony oraz tryb energooszczędny. W tym ostatnim wyłączone są dodatkowe pomniejsze funkcje, tak aby urządzenie działało jak najdłużej podczas pracy na baterii.

Teraz Microsoft chce rozwinąć ten aspekt. To o tyle ważne, że poprzednio tryb energooszczędny dostępny był na laptopach i pozwalał na rzadsze ładowanie. Tym razem producent chce zaoferować pracę w reżimie zmniejszone poboru energii także komputerom stacjonarnym bezustannie zasilanym z sieci.

Największa aktualizacja Windowsa od lat. Są już pierwsze problemy

Oszczędzanie energii na stacjonarnych pecetach

Jak zauważa Windows Central, nowy tryb pracy Windowsa można już testować w kompilacji 6002 Windowsa 11, który dostępny jest na razie w pierwszym, najbardziej surowym kanale aktualizacji testowych wersji Windowsa, Canary. Można go włączyć w ustawieniach systemowych w kategorii Zasilanie. Menu zostało przebudowane tak, że w pierwszej kolejności możemy zdecydować o włączeniu trybu energooszczędnego, a w następnie włączyć funkcje ciągłej pracy urządzenia w ten sposób.

Podobnie jak to miało miejsce dotychczas, oszczędzanie baterii wiąże się z wyłączeniem części funkcji systemowych. Jak dotąd brakuje szczegółowych informacji o tym, w jak dużym stopniu Windows może oszczędzać energię, choć oczywiście końcowe wyniki będą indywidualne. Wpłynie na nie intensywność sesji choćby w postaci wykorzystania podczas niej szczególnie zasobożernego oprogramowania, np. gier.

W końcu przydatna nowość

Pomniejszych nowości w ostatniej kompilacji testowej Windowsa 11 jest znacznie więcej, jednak są to detale. Na ich tle tryb oszczędzania energii, z którego można korzystać w sposób ciągły oraz obejmujący także komputery stacjonarne to realne wartość dodana, która nie tylko może wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu, ale też choćby minimalnie zmniejszyć rachunki za prąd. Nie jest jeszcze znana data implementacji nowości w stabilnych wydaniach Windowsa 11.

Źródło: Windows Central