Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Tu warto pracować, by sporo zarabiać. Poznaj listę najlepiej płatnych zawodów w Polsce, wypłaty to nawet 30 tys. zł
Paula Drechsler
Paula Drechsler 20.08.2023 13:40

Tu warto pracować, by sporo zarabiać. Poznaj listę najlepiej płatnych zawodów w Polsce, wypłaty to nawet 30 tys. zł

pieniądze
domena publiczna

Dobre zarobki zwykle determinują poczucie bezpieczeństwa, są też źródłem komfortu. Nie wszystkim zależy jednak na stanowiskach kierowniczych, a to zwykle tutaj można zyskać najwyższe pensje. Są jednak takie zawody, w których również da się bardzo dobrze zarabiać, nie będąc menedżerem czy dyrektorem. Oto lista najlepiej płatnych zawodów w Polsce.

Potrzeba godnych zarobków

Pieniądze mają ogromne znaczenie dla naszego codziennego życia, jak i dla funkcjonowania gospodarki. Stanowią one narzędzie, które umożliwia wymianę dóbr i usług. Możemy dzięki nim łatwo kupować to, czego potrzebujemy, płacić za usługi oraz spełniać różnorodne zobowiązania finansowe, jak również realizować zachcianki. Jednocześnie pieniądze pełnią rolę miary, co pozwala nam porównywać ceny różnych produktów i oceniać ich wartość. Dzięki temu możemy podejmować mądre decyzje zakupowe i planować nasze budżety. Pieniądze są również jednostką rozrachunkową, ułatwiającą składanie cen, obliczenia oraz regulowanie zapłaty za różne transakcje. Są akceptowanym środkiem płatniczym, który umożliwia nam dokonywanie transakcji handlowych na szeroką skalę. 

Warto również zauważyć, że obecnie nie ma zbyt wiele możliwości co do realizacji różnych zobowiązań czy wchodzenia w posiadanie danego mienia. Liczą się przede wszystkim finanse, popularny niegdyś barter coraz rzadziej wchodzi w grę i funkcjonuje tylko w wybranych przypadkach. Na co dzień to pieniądze służą realizacji opłat oraz nabywaniu. Ponadto umożliwiają przechowywanie wartości w trwałej i przenośnej formie. Możemy oszczędzać, inwestować i gromadzić kapitał, co pomaga nam budować bezpieczeństwo finansowe na przyszłość. Definitywnie pieniądze wpływają na stabilność ekonomiczną kraju. Ich odpowiednie zarządzanie może wpłynąć na poziom inflacji, bezrobocia i ogólną kondycję gospodarki. W związku z tym, pieniądze są nieodłącznym elementem funkcjonowania współczesnych społeczeństw i systemów ekonomicznych.

W tej branży wciąż szukają pracowników. Można sporo zarobić, wypłaty sięgają nawet 35 tys. zł

Ponieważ zależy od nich tak wiele, zwykle zależy nam, aby posiadać ich wystarczająco dużo. W ostatnim kwartale minionego roku Polacy, zapytani o wysokość dochodów potrzebnych do tego, aby żyć na wystarczającym poziomie, podawali zwykle 5 tys. złotych na rękę, przytacza serwis Rocket Space. Natomiast według ostatnich badań przeprowadzonych przez GUS, aby godnie żyć w Polsce, osoba samotnie gospodarująca powinna zarabiać co najmniej 2,5 tys. zł netto miesięcznie, za to rodzina z dwójką dzieci – co najmniej 6 tys. zł netto miesięcznie. Warto jednak zauważyć, że koszty życia mogą się różnić w zależności od regionu zamieszkania oraz od stylu bycia danej osoby.

Istotnym jest więc zorientowanie się w najlepiej opłacanych zawodach i zastanowienie nad wyborem lub zmianą ścieżki kariery. Według raportu przygotowanego przez firmę Hays Poland, istnieje co najmniej kilka pozycji poza sektorem kierowniczym, które umożliwiają pracownikom spore zarobki. 

Lepiej przejrzyj wszystkie zakamarki w domu. Jeśli masz te banknoty z PRL-u, możesz dużo zyskać Popularny w Polsce bank wprowadza ważne zmiany. Obejmą niemal 7 milionów Polaków

W jakim zawodzie możne dobrze zarobić?

Firma Hays Poland opracowała “Raport Płacowy 2023”, aby naświetlić osobom poszukującym pracy oraz oferującym zatrudnienie to, jakie są trendy w tym obszarze. W publikacji znajdują się zestawienia poziomów wynagrodzeń oferowanych w różnych sektorach, wyniki badania na temat rynku pracy oraz opis perspektyw zatrudnienia w 20 obszarach specjalizacyjnych. Według analityków, w obecnym roku aktywność rekrutacyjna firm, chociaż nieco niższa niż w minionym roku, nadal ma być bardzo wysoka. Wyzwaniem ma być obecnie pozyskiwanie pracowników w obliczu luki kompetencji oraz większej niepewności.

- W roku 2023 należy oczekiwać uspokojenia nastrojów w skali całego rynku pracy. Spowolnienie nie będzie jednak równoznaczne z zaprzestaniem rekrutacji. Pracodawcy spodziewają się nadal wysokiej aktywności rekrutacyjnej oraz wyzwań z nią związanych. W obliczu silnej presji płacowej i odczuwalnej luki kompetencji pozyskiwanie i zatrzymywanie specjalistów będzie bowiem trudnym zadaniem — skomentował raport Alex Shteingardt, Dyrektor Zarządzający Hays Poland.

Jakie kierunki raport wyróżnia w kwestii najlepszych płac, z pominięciem stanowisk kierowniczych? W Polsce najlepiej zarabiać można w tych zawodach, a podane zarobki to mediana, czyli uśredniona wysokość zarobków na danym stanowisku i dotyczy kwot brutto:

1. Administrowanie funduszami (instytucje finansowe) - 30 tys. zł. 

Zarządza funduszami i aktywami klientów instytucji finansowych, podejmuje decyzje, w co zainwestować pieniądze zleceniodawców, np. jakie akcje nabyć na giełdzie. 

2. Główny aktuariusz (ubezpieczenia) - 24 tys. zł 

Aktuariusze w zakładach ubezpieczeniowych zajmują się wyceną produktów, określaniem metod ustanawiania rezerw techniczno-ubezpieczeniowych i kalkulacją ryzyka. Trzeba zdać państwowy egzamin, by pracować na tym stanowisku. Droga na stanowisko głównego aktuariusza, który otrzymuje nawet 24 tys. zł miesięcznie, jest długa, ale już na początku takiej ścieżki zawodowej można liczyć na zarobki rzędu ok. 10 tys. zł. 

3. Starszy prawnik w kancelarii - 20 tys. zł 

Prawnik w kancelarii zajmuje się szeregiem zadań - wszystko zależy od dziedziny prawa, w której jest specjalistą. Zwykle udzielają oni porad i prowadzą sprawy sądowe. Na początku swojej drogi prawnicy mogą liczyć na pensję w wysokości ok. 5 tys. zł. 

4. IT business partner - 20 tys. zł 

Zajmuje się zarządzaniem relacjami między klientami biznesowymi a organizacją działu IT danego przedsiębiorstwa. Rozwija taktykę biznesową, dowodzi usługami i kalkulacjami związanymi z ryzykiem. 

5. Clinical research associate / monitor badań klinicznych - 19 tys. zł 

Osoba na tym stanowisku odpowiada za jakość prowadzonych badań. Ocenia kompatybilność z dobrymi praktykami badawczymi, przestrzeganie protokołu badania oraz dba o bezpieczeństwo partycypantów. 

6. Doradca klienta strategicznego (bankowość przedsiębiorstw) - 18 tys. zł 

Wspiera swoją wiedzą klientów strategicznych banku, dba o relacje oraz pozyskiwanie nowych kontrahentów, negocjuje umowy i monitoruje działania konkurencji. 

7. SAP consultant - 18 tys. zł 

Bada, planuje i wdraża oprogramowanie SAP (Systems Applications and Products in Data Processing) zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy lub interesanta. 

8. Główny księgowy - 17 tys. zł 

Sporządza sprawozdania finansowe, nadzoruje rozliczenia podatkowe, współpracuje z instytucjami zewnętrznymi (ZUS, US, NBP) i z zarządem. Zanim awansują, księgowi na niższych stopniach zarabiają ok. 5 tys. zł. 

9. Medical advisor / doradca medyczny - 17 tys. zł 

Ewaluuje produkty firmowe i zapewnia wiedzę medyczną pozostałym zatrudnionym w firmie specjalistom. Uczestniczy w planowaniu strategii firmowych i wdrażaniu nowych produktów na rynek. 

10. Security consultant / konsuktant ds. bezpieczeństwa - 17 tys. zł 

Zajmuje się ocenianiem procedur i systemów informatycznych pod względem bezpieczeństwa, wprowadza poprawki i opracowuje metody polepszania ochrony.

Analiza wynagrodzeń w Polsce

Na stronie Hays Poland można przeczytać, że “analiza wynagrodzeń oferowanych na ponad 450 stanowiskach powstała na podstawie projektów rekrutacyjnych zrealizowanych przez ekspertów Hays Poland w roku 2022. Raport zawiera zestawienia minimalnych, maksymalnych i optymalnych wynagrodzeń miesięcznych brutto, oferowanych osobom pracującym na pełny etat. Dane zostały uśrednione dla całej Polski”. 

Warto pamiętać, że dobrze płatne zawody nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, są najczęściej związane albo z wysokim stanowiskiem, albo z doskonałymi kwalifikacjami zawodowymi i precyzyjną specjalizacją. Obszary ujęte w aktualnym raporcie Hays Poland to: Administracja Bankowość i ubezpieczenia; Budownictwo i nieruchomości; Energetyka; Finanse i księgowość; Handel detaliczny i hotelarstwo; Instytucje finansowe; IT i telekomunikacja; Life Sciences; Prawo i podatki; Produkcja i inżynieria; Sprzedaż i marketing; Zakupy i logistyka; Zasoby ludzkie. Ogrom ze stanowisk oferowanych w tych sektorach umożliwia pracę zdalną. Pełny raport można pobrać ze strony Hays Poland.