Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Tysiące Polaków stracą dostęp do TVP. Znamy termin
Paula Drechsler
Paula Drechsler 23.09.2023 07:53

Tysiące Polaków stracą dostęp do TVP. Znamy termin

pilot do tv
domena publiczna

Kiepskie wieści dla osób oglądających Telewizję Polską. Niedługo w życie wchodzą zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na odbiór niektórych stacji. Jest bardzo prawdopodobne, że już wkrótce widzowie stracą trwały dostęp do kanałów TVP. Kiedy to nadejdzie i jak można sobie z tym poradzić?

Trzeba będzie sięgnąć głęboko do kieszeni

Dotychczas osoby, które oglądają Telewizję Polską, mogły odkładać zakup nowego telewizora na później. Teraz jednak także oni muszą się przygotować na wydatek. Dlaczego? Ponieważ jeśli chcą nadal mieć możliwość oglądania tej telewizji, nie mogą postąpić inaczej. W przypadku, gdy nie wymienią swojego starego urządzenia na nowszy model, dostosowany do nowego standardu nadawania, to ryzykują rychłą utratę dostępu do swoich ulubionych kanałów

Wszystko przez to, że trwa proces wdrażania standardu DVB-T2. Przechodzenie na nowy standard nadawania nie jest niczym nowym i stopniowo wprowadzane są takie modyfikacje. Aktualnie wdrożenie standardu DVB-T2 związane jest z oddaniem ułamka częstotliwości zajmowanych obecnie przez kanały TV, na rzecz szybkiego internetu 5G. Proces ten nazywa się “refarmingiem” częstotliwości i chodzi w nim po prostu o zmianę standardu emisji na bardziej skompresowany. 

PKO BP wprowadza istotne zmiany. Wielu Polaków będzie musiało sięgnąć do kieszeni

Ulubione kanały tysięcy Polaków znikną bez tej jednej rzeczy

W pierwszej fazie zmian (w 2022 r.) na nowy standard DVB-T2 przechodziły kanały z MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Mowa tu o: Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2, Wydarzenia 24. 

Wyjątkiem były wówczas kanały z MUX-3 i MUX-8. Te wciąż jeszcze są nadawane w starym standardzie, dlatego odbierają je nawet ci, którzy posiadają starsze urządzenia. Chodzi tutaj o wszystkie kanały TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), a także MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro).

Już za chwilę kanały takie jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, Nowa TV, WP, Zoom TV i Metro będą więc nadawane w bardziej nowoczesny sposób, a co za tym idzie, przestaną być dostępne na telewizorach i tunerach, które nie obsługują takiego standardu. Koneserzy tych stacji powinni więc już teraz zacząć rozważać zakup nowego telewizora, ponieważ w przeciwnym razie skończy się to tak, że nagle zostaną odcięci od swoich ulubionych programów. Kiedy dokładnie wprowadzony zostanie nowy standard?

Znamy termin zmian

Chodzi o termin za ok. 2-3 miesiące. Listopad albo grudzień to najbardziej realne terminy, ale nadawca publiczny wciąż nie zdradza konkretnej daty. Wiemy natomiast, że wprowadzenie modyfikacji nastąpi nie później, niż na początku 2024 r.

- Zgodnie z obowiązującą decyzją rezerwacyjną dla MUX-3 „zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 roku – podało Centrum Informacji TVP dla serwisu Wirtualnemedia.pl.  

Telewizja Polska nie odpowiedziała jednak na pytanie wspomnianego portalu, czy możliwe jest kolejne przesunięcie zmiany standardu. Ponadto, chociaż do prawdopodobnej migracji zostało już mało czasu, to nie widać, aby była prowadzona szeroka komunikacja na ten temat, która powinna przecież trafić do osób ze starszymi urządzeniami, zagrożonych utratą sygnału telewizyjnego. 

Z badania Krajowego Instytutu Mediów przeprowadzonego w 2022 r. wynikło, że 0,99 mln gospodarstw domowych nie było przygotowanych na standard DVB-T2/HEVC. Jak jednak zauważa portal Wirtualnemedia.pl, nowych analiz nie przeprowadzono, choć przynajmniej kilkaset tysięcy domostw nadal może nie posiadać sprzętów zgodnych z nowymi wymogami.