Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Domowa klimatyzacja i wentylatory. Ile zużywają prądu i ile to kosztuje?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.07.2024 14:10

Domowa klimatyzacja i wentylatory. Ile zużywają prądu i ile to kosztuje?

wentylator
Fot. Unsplash/Delaney Van

Doświadczyliśmy już fali ogromnych upałów, które odczuć można było w całym kraju. Każdorazowo jest to okazja do tego, by szukać ochłody dzięki urządzeniom elektrycznym, co część z nas odczuje wkrótce także w portfelu. Jakich rachunków się spodziewać i ile kosztuje działanie domowych wentylatorów i klimatyzacji?

Koszty domowego wentylatora

Najczęściej najtańszym sposobem na letnią ochłodę jest postawienie w pokoju wentylatora. Interia wylicza, że przy założeniu, że będzie on działał bez przerwy w godzinach największych upałów, tj. przez około 5 godzin dziennie, zużyje w tym czasie 0,35 kilowatogodziny.

Od 1 lipca w Polsce obowiązują nowe maksymalne stawki na ceny megawatogodziny. Jest to ilość energii, którą w przeciętnym gospodarstwie domowym zużywa się w ciągu roku. Za działanie większego modelu wentylatora zapłacimy przy maksymalnej cenie energii 5,40 zł miesięcznie.

Oczywiście kwotę te należy pomnożyć przez liczbę pomieszczeń, które są chłodzenie przez wentylatory, ale też obniżyć zużycie dla niewielkich wentylatorów biurkowych, które zużywać mogą nawet jedną trzecią tego, co większe urządzenia.

Chiński producent aut elektrycznych BYD pokazał wyniki. Tesla przestanie być liderem rynku do końca 2024 r.

Ile energii zużywa klimatyzacja?

Dla bardziej wymagających częstym sposobem radzenia sobie z upałami jest korzystanie z domowej klimatyzacji. Tutaj musimy zapłacić za samo urządzenie - próg wejścia wynosi około 2,5 tys. zł. Co najmniej dodatkowy tysiąc złotych trzeba wydać na montaż. W tej cenie możemy jednak komfortowo spędzać czas, niezależnie od temperatury na zewnątrz.

Zobacz: Będzie korekta rachunków za prąd. Polacy zapłacą mniej

Oczywiście większe niż w przypadku wentylatorów są także miesięczne koszty eksploatacji. Firma Termofol przedstawiła wyliczenia dla klimatyzatora o mocy 2,5 kWh, który zalecany jest do montażu w pomieszczeniach do 25 metrów kwadratowych. Takie urządzenie przy pracy przez 4 godziny dziennie może zużywać 310 kWh miesięcznie, co będzie kosztować ok. 210 zł.

Wentylator czy klimatyzacja?

Klimatyzacja jest więc nie tylko znacznie droższym rozwiązaniem, ale też mniej ekologicznym. Zużywa więcej energii, przyczynia się do globalnego ocieplenia, nie sposób pominąć też kwestii wydzielanych chłodziw do atmosfery. Warto więc zadać sobie pytanie, czy na to raptem kilkanaście-kilkadziesiąt dni w roku nie wystarczy nam wentylator i dużo płynów.