Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ukryte funkcje Messengera. Większość nie ma o nich pojęcia
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 16.05.2024 11:13

Ukryte funkcje Messengera. Większość nie ma o nich pojęcia

Messenger
Fot. Unsplash.com/Brett Jordan

Messenger to najchętniej używany komunikator w Polsce, gdzie na co dzień korzystają z niego miliony użytkowników. Tak dużą popularność aplikacja zawdzięcza innemu potentatowi - Facebookowi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że posiada ona funkcje, wykraczające poza standardowe komunikowanie się. Co kryje Messenger?

Messenger jest uwielbiany przez Polaków

Messenger to komunikator, którego początki sięgają 2008 r. Aplikacja była wówczas rozwijana jako Facebook Chat, z czasem oddzielono ją od głównej aplikacji Facebooka, by w 2011 r. przemianować na Facebook Messenger. 

Obecnie jest to zdecydowanie najpopularniejszy komunikator w polskim internecie. Według badania Mediapanel z września 2023 r. z Messengera skorzystało 18,92 mln polskich internautów, dając aplikacji 63,72 proc. zasięgu. Średnio każdy z nas spędził na tej platformie 7 godzin, 14 minut i 14 sekund. 

Komunikator tym samym zdystansował swoją największą konkurencję w postaci WhatsApp'a - 14,55 mln użytkowników (co dało 49,02 proc. zasięgu), przeciętnie spędzamy tam 3 godziny, 16 minut i 22 sekundy. 

Masowy wyciek danych polskich pacjentów. Chodzi m.in. o numery PESEL

Aplikacja zapewnie dostęp do wielu ciekawych funkcji

Do niedawna Messenger był częścią Facebooka, stanowiąc jego wewnętrzny komunikator pomiędzy użytkownikami. Od 2024 r. na skutek unijnych wymogów, można ponownie korzystać z aplikacji bez konieczności posiadania konta na FB.

ZOBACZ: Oszustwo na Facebooku. Złodzieje danych podszywają się pod Pocztę Polską

Warto dodać też, że Messenger jest darmowy, co jak wiadomo dla wielu użytkowników nie jest bez znaczenia. Za jego pośrednictwem możemy przesyłać zdjęcia, filmiki oraz inne niewielkie pliki. 

Oprócz tego aplikacja pozwala na prowadzenie rozmów głosowych (oczywiście tekstowych również oraz video i to zarówno z jednym użytkownikiem, jak i wieloma jednocześnie. To jednak nie wszystkie jego zalety. 

Lista ukrytych funkcji Messengera

Oprócz standardowych, wymieniony wyżej funkcji, aplikacja oferuje nad również mniej znane, lecz nie mniej interesujące możliwości. Co takiego możemy jeszcze zrobić za pośrednictwem Messengera? Otóż całkiem sporo. 

  1. Znikające wiadomości - istnieje możliwość wysłania wiadomości tylko na chwilę tak, by nie zapisała się w historii czatu. Aby uruchomić ten tryb trzeba pociągnąć palcem daleko w górę, aż pokaże się czarny ekran.
  2. Udostępnianie lokalizacji - dzięki aplikacji możemy na żywo udostępniać swoją lokalizację. Wystarczy kliknąć plusik obok ikony aparatu, a następnie wybrać strzałkę po prawej stronie. 
  3. Włączenie trybu ciemnego - dzięki niemu możemy oszczędzić nieco energii, ale również swój wzrok. W widoku czatów wystarczy wcisnąć swój awatar w lewym górnym rogu i przełączyć pierwszą z góry widoczną opcję.
  4. Sekretne rozmowy - możliwość włączenie odrębnej konwersacji w trybie tajnym.
  5. Podgląd wiadomości przed odczytaniem - możemy podejrzeć wiadomość bez dawania znaku odczytania, wystarczy przytrzymać dłużej palec na wybranej rozmowie.
  6. Modyfikowanie reakcji - reakcje poza standardowym zestawem - kliknij plusik po prawej stronie.
  7. Ukrycie aktywności - w głównym ekranie aplikacji wciśnij swój awatar. Następnie wejdź w opcję "Status aktywności" i przełącz suwak na "wyłączone".

Źródło: Wirtualnemedia.pl/Gra.pl