Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Unikaj ładowania telefonu w ten sposób. To jak proszenie się o pożar
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 31.01.2024 11:10

Unikaj ładowania telefonu w ten sposób. To jak proszenie się o pożar

smartfon
Fot. Andreas Haslinger/Unsplash

Wokół dobrych praktyk w zakresie ładowania elektroniki, zwłaszcza zaś smartfonów, narosło wiele mitów. Część z nich miała zastosowanie lata temu i dawno już się zaktualizowała, inne zawsze były w najlepszym wypadku półprawdami. A jednak nadal jest przynajmniej kilka czynników, które łatwo ograniczyć, a które mają negatywny wpływ na działanie urządzenia – jednym z  nich jest etui.

Smartfony płoną podczas ładowania

Jednym z największych problemów, jakich można sobie przysporzyć podczas ładowania smartfonu, jest wysoka temperatura urządzenia. W ekstremalnych przypadkach może ona prowadzić nawet do zapłonu, co w przypadku stosowanych dziś akumulatorów litowo-jonowych w najlepszym wypadku może poskutkować całkowitym zniszczeniem urządzenia.

Czynników wpływających na temperaturę smartfonu jest wiele. Dość wspomnieć niedawną historię ze Szczecina, kiedy do zapłonu ogniwa doprowadzono po umieszczeniu smartfonu w zagięciu kanapy. Smartfon oddawał temperaturę do jej obicia, które zatrzymywało ciepło, a to z kolei doprowadzało do zwiększania temperatury samego ogniwa. iPhone doszczętnie spłonął, a mogło zakończyć się nawet pożarem.

W Szczecinie iPhone zapalił się podczas ładowania. Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Wpływ etui na temperaturę smartfonu

Komputer Świat przywołuje analizę tiktokera David Eluemunoh, który zbadał, jak na temperaturę smartfonów podczas ładowania wpływają etui. Dziś korzystają z nich dziś w zasadzie wszyscy, co nie powinno dziwić – smartfony są konstruowane w ten sposób, że jego upuszczenie prowadzi najczęściej do stłuczenia szkła na przodzie lub tylnym panelu, a przynajmniej poważnych zarysowań.

Rzadko zdarza się także, abyśmy etui zdejmowali na czas ładowania. Tymczasem może mieć ono znaczny wpływ na temperaturę urządzenia – absorbować ją i przez to dodatkowo ogrzewać smartfon. Eleumonuh zbadał wpływ poszczególnych materiałów, z jakich najczęściej wykonywane są etui, na bezpieczeństwo ładowania.

Jakie etui najlepsze?

Najniższy wzrost temperatur w stosunku do wariantu ładowania smartfonu pozbawionego etui odnotowano w przypadku etui silikonowych. Gorzej wypadają etui z gumy, zaś najwyższe temperatury uzyskano podczas ładowania w etui ze skóry syntetycznej. Testowanym urządzeniem był iPhone, tiktoker sprawdzał zmiany w temperaturach na oryginalnych akcesoriach Apple, niemniej rezultaty można odnieść do dowolnych smartfonów i etui. Najlepszym rozwiązaniem może być zdjęcie etui przed ładowaniem smartfonu.

Eluemunoh zwraca ponadto uwagę na sytuacje, kiedy smartfony podczas ładowania wyświetlają informację o tym, że akumulator jest w pełni naładowany, a zaraz potem widzimy komunikat o naładowaniu na poziomie 80-90 proc. Jest to dla nas ostrzeżenie, że temperatura akumulatora jest zbyt wysoka – przez nią niemożliwe jest całkowite naładowanie baterii, zaś oprogramowanie dokonuje korekty danych dopiero po odłączeniu smartfonu od prądu.

Źródło: komputerswiat.pl