Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Uwaga na numer telefonu +48 662 242 058. Policja wydała ostrzeżenie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.01.2024 08:31

Uwaga na numer telefonu +48 662 242 058. Policja wydała ostrzeżenie

smartfon
Fot. Alicia Christin Gerald/Unsplash

Śląska policja przestrzega przed nowym oszustwem dokonywanym za pośrednictwem SMS-ów. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, gdyż nie wykorzystuje najpopularniejszych scenariuszy, co może osłabiać czujność. Tym razem oszuści przekonują, że oferują pracę.

Intratna oferta pracy w SMS-ie

W rozsyłanych wśród Polaków SMS-ach oszuści podszywają się pod serwis booking.com, jednego z największych internetowych pośredników pomiędzy użytkownikami a hotelami, hostelami i innymi podmiotami oferującymi najem krótkoterminowy. Nie podają się jednak za oferujących np. miejsce wypoczynku, lecz za agencję pośrednictwa pracy.

W wiadomości tekstowej otrzymujemy informację, że firma poszukuje pracowników hoteli. Praca jest w całości zdalna, wymaga zaangażowania na poziomie 30-50 minut dziennie i polega na prostych zadaniach związanych z internetową obsługą gości. Jedynym warunkiem jest osiągnięcie „wieku produkcyjnego”, który według oszustów zaczyna się po ukończeniu 22 lat.

Popularny bank apeluje do Polaków. Każdy musi uważać

Uwaga na numer +48 662 242 058

Propozycja przyciąga relatywnie wysokimi zarobkami. Za wspomniane 30-50 minut prac dziennie można otrzymać od 400 do nawet 2500 zł. Wypłat można dokonywać codziennie. Dla wielu może być to wystarczająca zachęta, by skorzystać z oferty i skontaktować się z oszustami przez wskazany przez nich sposób – za pośrednictwem komunikatora WhatsApp.

Na szczęście przed oszustwem łatwo się zabezpieczyć. O ile same SMS-y mogą przychodzić od różnych nadawców, tak komunikacja z użyciem WhatsAppa odbywa się ze stałym numerem, który zaleca się natychmiast zablokować. Jest to +48 662 242 058.

Po nawiązaniu kontaktu oszuści nakłaniają do dokonania przelewu oraz prowadzą rozmowę tak, aby pozyskać dane uwierzytelniające ofiary do serwisów bankowości elektronicznej. Mogą w ten sposób ukraść wszystkie pieniądze zgromadzone na rachunkach bankowych ofiary.

Oszuści chętnie wykorzystują booking.com

O ile sam serwis booking.com ze względu na swoją popularność często wykorzystywany jest do oszustw, to względnie rzadko spotykamy kampanie, w których napastnicy podszywają się pod agencję pracy działającą w serwisie. Znacznie częściej dochodzi do oszustw z fałszywymi ofertami noclegu. W ostatnim czasie wspominaliśmy o tym, że swoje pieniądze stracił w serwisie Szalony Reporter.

Wówczas oszuści wykryli, że zarejestrował on pobyt w jednym z hoteli i skontaktowali się, przekonując, że ośrodek ma problem z przetworzeniem karty. Pech chciał, że ofiara faktycznie zmieniała wcześniej kartę, co uwiarygodniło ich scenariusz. Szalony Reporter przekazał na czacie w serwisie booking.com dane swojej karty płatniczej i stracił 4 tys. zł.

Zobacz także: Dzień Babci i Dzień Dziadka – ostrzegamy przed nieuczciwymi sprzedawcami i oszustami