Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Użytkownicy Google Chrome zaatakowani – oto, co należy zrobić
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.11.2023 17:46

Użytkownicy Google Chrome zaatakowani – oto, co należy zrobić

Chrome
Fot. Pexels / Luca Sammarco

Trwa atak na najpopularniejszą przeglądarkę internetową na świecie, Chrome, z którego korzysta około 3,2 mld ludzi na całym świecie . Google ogłosiło, że powinni oni jak najszybciej zaktualizować program.

Krytyczne podatności 0-day w Chrome

W Google Chrome odnaleziono szereg niebezpiecznych podatności typu zero-day. Dostępne są już informacje o tym, że są one aktywnie wykorzystywane przez napastników, dlatego każde opóźnienie w aktualizacji naraża nasze cyberbezpieczeństwo na szwank. Łącznie najnowsze wersje Chrome’a łatają aż siedem podatności znanych już hakerom.

Chrome można zaktualizować poprzez przejście w ustawieniach do kategorii „Chrome – informacje”. Już ten proces wymusi sprawdzenie dostępności nowych wersji, a po ponownym uruchomieniu będziemy się mogli cieszyć zabezpieczonym wydaniem. W przypadku mobilnych odsłon Chrome’a najlepiej sprawdzić dostępność aktualizacji w Google Play lub App Store.

Jeden z kluczowych programów czekają największe zmiany od lat. Korzysta z niego 70% polskich internautów

Specyfika podatności

Jak donosi The Hacker News, szczególnie groźna jest krytyczna (9.6/10 w CVSS) luka oznaczona jako CVE-2023-2136. Dzięki użyciu odpowiednio spreparowanego pliku HTML można tak zmanipulować proces renderowania witryny przez silnik Skia, że napastnik może opuścić tzw. piaskownicę, czyli izolację procesu od środowiska systemu operacyjnego, która ma chronić użytkowników.

Nieco niższa klasyfikację uzyskało pozostałe sześć podatności, choć ich również nie należy bagatelizować – podobnie jak 2136 są doniesienia o ich aktywnym wykorzystywaniu przez hakerów. Dwie z luk wykorzystują podatności typowania w kodzie silnika V8, inne m.in. przepełnienie bufora podczas obsługi formatu WEBP.

Weryfikacja bezpieczeństwa

Skąd wiadomo, czy zainstalowana wersja Chrome’a jest odporna na ataki? Zweryfikować bezpieczeństwo można po numerze wersji – załatany Chrome na Windowsie został oznaczony jako 119.0.6045.199/.200 na Windowsie oraz 119.0.6045.199 na Makach i Linuksie.

Źródło: The Hacker News