Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > W Polsce pojawią się nowe bankomaty. Trzeba na nie uważać
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.01.2024 13:48

W Polsce pojawią się nowe bankomaty. Trzeba na nie uważać

bankomat
Fot. biznesinfo.pl

Rozpoczyna się okres ferii, w którym wielu Polaków przemieszcza się tam, gdzie nie zawsze infrastruktura jest przygotowana na ich przybycie. Dlatego w szczególnie obleganych miejscowościach atrakcyjnych dla turystów staną nowe bankomaty. Warto jednak wiedzieć coś o nich przed skorzystaniem.

Tymczasowe bankomaty na okres ferii

O uruchomieniu nowych bankomatów poinformował Euronet. Aż 31 dodatkowych urządzeń stanie w województwach dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim i śląskim. Słowem – wszędzie tam, gdzie Polacy wyjeżdżają na ferie. Urządzenia będą oferować tę samą funkcjonalność co pozostałe bankomaty i wpłatomaty.

Dodatkowe urządzenia będą działać tylko tymczasowo, w okresie ferii. Najwięcej z nich pojawi się w Zakopanem, Karpaczu, Białce Tatrzańskiej i Szczyrku. Miejsca ta zostały wybrane na podstawie dotychczasowych doświadczeń sieci Euronet, która realizuje kampanię zwiększania dostępności bankomatów w czasie ferii kolejny rok z rzędu.

Kontrowersyjna zmiana w bankomatach. Klienci dodatkowo płacą, łatwo o pomyłkę

Uwaga na dodatkowe opłaty

Przed skorzystaniem z bankomatów sieci Euronet warto wiedzieć o zmianach, jakie w ostatnim czasie zaszły w interfejsach bankomatów Euronet. Na początku grudnia wprowadzono zmiany w sposobie uzyskiwania informacji na temat salda konta. Ci, którzy nie zdawali sobie sprawy z modyfikacji ścieżki dostępu, zostali obarczeni dodatkowymi opłatami. Sprawę analizuje już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Opłatę w wysokości 5 zł Euronet pobierał, gdy użytkownik decydował się skorzystać z funkcji „Wypłata PLN i saldo”, która dotychczas była bezpłatna. Z kolei darmową możliwość sprawdzenia stanu konta przeniesiono – rzecz jasna bez wcześniejszych komunikatów na ten temat – do grupy „Inne usługi”. Nie był to zresztą pierwszy taki przypadek – podobnych praktyk Euronet próbował już sierpniu zeszłego roku.

Ponad 400 bankomatów na południu kraju

Dodatkowe 31 bankomatów sezonowych rozszerzy sieć 382 urządzeń zainstalowanych na stałe w województwach dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim, opolskim oraz śląskim. Euronet jak dotąd nie poinformował o terminie, w którym tymczasowo zainstalowane maszyny zostaną zdemontowane.