Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > W tej branży wciąż szukają pracowników. Można sporo zarobić, wypłaty sięgają nawet 35 tys. zł
Paula Drechsler
Paula Drechsler 16.08.2023 13:10

W tej branży wciąż szukają pracowników. Można sporo zarobić, wypłaty sięgają nawet 35 tys. zł

pieniądze
domena publiczna

Niedawno obchodziliśmy Dzień Energetyka. To liczna grupa zawodowa, a jednak wciąż poszukiwani są nowi pracownicy. Stawki w tym sektorze sięgają nawet 35 tys. zł. Można przebierać w stanowiskach, otwartych wakatów jest sporo.

Energetyka zatrudnia i oferuje wysokie stawki

Według publikacji GUS „Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2023” na koniec marca 2023 w dziale ekonomii „wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” było zatrudnionych aż 113,2 tys. osób. Jest to nieco mniej pracowników niż rok wcześniej, kiedy we wspomnianej branży pracowało 114,3 tys. osób. Nie zmienia to jednak faktu, że pracowników w tej dziedzinie wciąż jest dużo. I co ciekawe, zapotrzebowanie na nowych chętnych do pracy w tej branży wciąż jest wysokie. 

W dodatku zgodnie z "Raportem płacowym 2023" udostępnionym przez Hays Poland, aż 80 proc. firm energetycznych zadeklarowało, że w 2023 roku planuje prężnie rekrutować. Z kolei 67 proc. pracodawców zaznaczyło, że spodziewa się trudności w trakcie rekrutacji. Chodzi o brak chętnych. Jak zastanawia się serwis Puls HR, być może taka odpowiedź padła ze względu na fakt, że zaledwie 1/4 pracowników deklaruje, że chce zmienić pracę w 2023 roku. Warto jednak przemyśleć taki krok, ponieważ zarobki na różnych stanowiskach w branży energetycznej kształtują się bardzo korzystnie.

Dostałeś takiego SMS-a? Natychmiast go usuń, jest poważnym zagrożeniem dla Twoich pieniędzy Uwaga na oszustwo "na koło". Złodzieje atakują na parkingach, stacjach paliw, a nawet na bramkach autostrad

Wysokość zarobków na poszczególnych stanowiskach

Firma Hays Poland w raporcie dotyczącym płac w Polsce ujęła zarobki m.in. osób z branży energetyki. Według analizy, na różnych stanowiskach pensja plasuje się między 8,5, a 35 tys. zł brutto.

Ile można zarobić, decydując się na pracę na poszczególnych stanowiskach?

  • projektant gazociągów lub linii energetycznych: 8,5-12 tys. zł brutto,
  • starszy inżynier elektryk: 9-14 tys. zł brutto,
  • trader, sprzedaż energii elektrycznej i gazu: 9-19 tys. zł brutto,
  • specjalista ds. harmonogramowania: 8-18 tys. zł brutto,
  • kierownik budowy: 15-25 tys. zł brutto,
  • kierownik ds. inżynierii procesowej: 16-25 tys. zł brutto,
  • dyrektor działu fotowoltaiki: 20-33 tys. zł brutto,
  • dyrektor projektu i dyrektor ds. konsultingu: 35 tys. zł brutto

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie, na wiele ciekawych oraz intratnych propozycji pracy mogą liczyć przede wszystkim osoby, które specjalizują się w gałęzi energetyki związanej z odnawialnymi źródłami energii (OZE). “Jest to podyktowane dynamicznym rozwojem energetyki odnawialnej i wysokim zapotrzebowaniem na umiejętności w tym obszarze”, komentują autorzy raportu analizującego płace w Polsce. Coś jest na rzeczy, ponieważ wiele obecnie wdrażanych projektów zarówno rządowych, jak i inwestorów prywatnych, jest związana z tym sektorem. Transformacja energetyczna postępuje, a to wiedzie za sobą tworzenie nowych miejsc pracy.

Pozytywne rokowania w kwestii miejsc pracy

Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) opublikowała w czerwcu br. raport dotyczący postępowania transformacji energetycznej w Polsce. Przytoczone dane jasno wskazują na silny rozwój sektora OZE w naszym kraju.

- Szczególnie ciekawe są tendencje w przypadku wytwarzania energii elektrycznej. Udział OZE w tym segmencie zwiększył się z 13,4% w 2015 r. do 17,2% w 2021 r. Największe znaczenie dla zwiększenia udziału OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej miała produkcja energii przy użyciu paneli fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych. Ich udział w wytwarzaniu OZE w Polsce zwiększył się odpowiednio z 0,1% i 22,0% w 2015 r. od 6,4% i 26,8% w 2021 r. Co więcej, wzrost produkcji energii elektrycznej z użyciem paneli fotowoltaicznych był w ostatnich latach bardziej dynamiczny w Polsce niż przeciętnie w całej UE i strefie euro — podaje CCIFP.

Zrzut ekranu 2023-08-16 125923.jpg

Wzrost liczby miejsc pracy potwierdza również Konfederacja Lewiatan w raporcie “Zielone kompetencje i miejsca pracy w Polsce w perspektywie 2030 r”. Według ich prognoz, aż 300 tysięcy nowych miejsc pracy pojawi się w zielonych sektorach energetyki, od OZE po elektromobilność. Warto śledzić te trendy i podczas zastanawiania się nad ścieżką zawodową, rozważyć zdecydowane kroki na drodze kariery w energetyce.

Niemal 90 proc. Polaków deklaruje chęć podróżowania. Ten sposób może okazać się sporym ułatwieniem
flaga
Podróże po Polsce są świetnym sposobem nie tylko na spędzanie wakacji, ale też wykorzystywania wolnych weekendów. Takie wycieczki praktykują zarówno Polacy, jak i turyści z zagranicy. Oprócz samodzielnego komponowania tras lub korzystania z usług przewodników teraz można sięgnąć także po audioprzewodnik, który da się pobrać na telefon. Powstała do tego specjalna aplikacja — VacationPoland. Jak mówią o niej twórcy, „to nowoczesna wersja przewodnika, która pozwala w przyjemny i wygodny sposób podróżować po Polsce. Na zawsze zapomnisz o nudnych wycieczkach, nieodpowiednich warunkach pogodowych, niewygodnym czasie i zmęczeniu, natłoku turystów i niesmacznych restauracjach. Wszystko, czego potrzebujesz, aby poznać Polskę: telefon, słuchawki i dobry nastrój”. O kulisach powstania apki, jej rozwoju i pomysłach na przyszłość opowiedziała mi Aleksandra Verchanka, współzałożycielka VacationPoland. Jak twierdzi moja rozmówczyni, osoby pracujące przy aplikacji chcą tworzyć „polską turystykę bardziej zaawansowaną technologicznie, budując TravelTech startup ze wsparciem sztucznej inteligencji”. 
Czytaj dalej
Przetrwał, ma się dobrze, dziś obchodzi urodziny. Kultowy polski komunikator Gadu-Gadu jest z nami od 23 lat
gg
Dziś, czyli 15 sierpnia, swoje 23. urodziny obchodzi kultowy polski komunikator Gadu-Gadu (GG). Mało kto nie kojarzy charakterystycznego dźwięku nadchodzącej wiadomości GG, emotek, kultowych statusów dostępności “zaraz wracam, “dostępny”, czy opisów informujących o nastroju znajomego na liście kontaktów GG. Do komunikatora wciąż loguje się rocznie 1 mln użytkowników.
Czytaj dalej