Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > W ten sposób możesz zaoszczędzić na wakacjach. Wystarczy jedna rzecz, aby wyjazd był sporo tańszy
Paula Drechsler
Paula Drechsler 19.07.2023 13:21

W ten sposób możesz zaoszczędzić na wakacjach. Wystarczy jedna rzecz, aby wyjazd był sporo tańszy

rodzina
domena publiczna

Sezon wakacyjny w pełni, a wiele osób nadal nie zdecydowała się na podróż, ponieważ obecny stan portfeli Polaków nie każdemu pozwala na urlop. Jest jednak sposób, aby zmniejszyć koszt wakacji i skorzystać z wielu ciekawych ofert. Być może dzięki temu większej liczbie osób uda się spełnić marzenie o wyjeździe i np. zabrać gdzieś dzieci.

Wielodzietne rodziny mogą zaoszczędzić na wakacjach

Wakacje z rodziną to niezwykły czas, ważne, aby był pełen radości i miłych wspomnień, zamiast stresu. A ten ostatni często generują ograniczone fundusze. Dla rodzin wielodzietnych, które nierzadko borykają się z dodatkowymi wyzwaniami finansowymi, podróżowanie może wiązać się z dużymi kosztami. Jednak istnieje pewna rzecz, która może znacznie zmniejszyć wydatki i pomóc w zaoszczędzeniu na wakacjach. Jest to bardzo proste narzędzie, które daje rodzinom dostęp do różnych korzyści i zniżek, otwierając przed nimi drzwi do tańszego podróżowania.

Rodziny wielodzietne, nawet wtedy, gdy dzieci są już dorosłe, mogą cieszyć się tańszymi wakacjami choćby ze względu na takie korzyści, jak tańsze bilety na transport publiczny czy rabaty na korzystanie z atrakcji w różnych miejscach turystycznych, a także zniżki na pobyt w hotelach. Wystarczy zaopatrzyć się w tylko jedną rzecz. Specjalna karta staje się kluczem do tańszych podróży i odkrywania fascynujących miejsc przy jednoczesnym oszczędnym gospodarowaniu środkami finansowymi.

Zrób coś dobreGGo dla dzieciaków. W polskim komunikatorze pojawiła się opcja wspierania organizacji charytatywnych przez GGwallet

Karta Dużej Rodziny i zniżki na wakacje

Karta Dużej Rodziny to dokument uprawniający rodzinę do korzystania z różnego rodzaju zniżek i ulg oferowanych przez instytucje i przedsiębiorstwa w celu wsparcia rodzin wielodzietnych. Karta jest wydawana, aby pomóc rodzinom w redukcji kosztów życia i umożliwić tańszy udział w różnych wspólnych aktywnościach. Między innymi może zapewniać zniżki na usługi takie jak transport publiczny, bilety do kina, teatru, parków rozrywki, wstępy do muzeów i innych atrakcji turystycznych, a także na zakupy w niektórych sklepach i pobyt w hotelach. Wśród miejsc oferujących rabaty na KDR są też placówki świadczące usługi medyczne.

Jak założyć Kartę Dużej Rodziny? Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu Twojego zamieszkania. Wykaz instytucji przyjmujących wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny znajduje się na www.gov.pl/web/rodzina/jak-zalozyc-kdr, tutaj też można znaleźć więcej informacji o Karcie. Karta Dużej Rodziny ma na celu wspieranie rodzin wielodzietnych (3+) i ułatwienie im dostępu do różnych usług i produktów, jednocześnie pomagając zmniejszyć koszty związane z opieką nad dziećmi. Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia - empatia.mpips.gov.pl.

karta dużej rodziny w aplikacji mobywatel

Fot. Gov.pl

Uwaga! Od 1 stycznia 2019 r. KDR mogą założyć również rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Niezależnie od tego, w jakim wieku są one obecnie. Kartę można także dodać w aplikacji mObywatel i korzystać z niej bezpośrednio ze smartfona.

Gdzie skorzystać ze zniżek? Jak je znaleźć?

Z rabatów można korzystać we wszystkich województwach, jednak warunki nieco się różnią. Wśród partnerów oferujących zniżki dla rodzin wielodzietnych są zarówno firmy, które posiadają punkty fizyczne, jak i przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością w sieci. Powstała specjalna mapa do wyszukiwania partnerów KDR. Można ją znaleźć na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.

Interesujące nas oferty można wyszukiwać zarówno za pomocą kategorii, jak i po województwie. Przykładowo, wybierając się na wakacje nad morze, warto sprawdzić zakładki takie jak pomorskie, czy zachodniopomorskie. Jeśli wiemy dokładnie, gdzie chcemy jechać, można też wpisać w wyszukiwarce miejscowość, a także frazę wyszukiwania, czyli interesującą nas usługę. Łącznie we wspomnianych województwach znaleźć można ponad 4 tys. serwisów objętych rabatami dla posiadaczy KDR. Następnie da się też zawęzić poszukiwania, np. poprzez dodanie interesujących nas w danym miejscu usług oraz docelowego powiatu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli nie wiemy jeszcze, jak dokładnie rozplanować wyjazd i chcemy przejrzeć możliwe opcje. Przykładowo po wybraniu odpowiednich podkategorii możemy sprawdzić, jakie hotele w Gdańsku oferują rabaty dla rodzin wielodzietnych posiadających KDR. 

mapa ofert związanych z KDR

Po kliknięciu interesującej nas usługi zostaniemy przeniesieni do sekcji, w której znajdziemy informacje o rodzaju i wysokości rabatu. Należy następnie skontaktować się z obiektem, w którym chcemy zarezerwować nocleg i podać numer KDR. W przypadku korzystania z różnego rodzaju atrakcji i zniżek w sklepach zwykle wystarczy posiadać przy sobie kartę i okazać ją na wejściu lub obsłudze. Warto jednak zawsze sprawdzać warunki skorzystania z rabatów bezpośrednio u usługodawców.