Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ważna funkcja zniknęła z mObywatela. Gdzie ją teraz znaleźć?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.02.2024 14:48

Ważna funkcja zniknęła z mObywatela. Gdzie ją teraz znaleźć?

minister cyfryzacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Przywykliśmy do tego, że aplikacja mObywatel jest prężnie rozwijana i regularnie pojawiają się w niej przydatne nowości. Oznacza to jednak, że niekiedy trzeba weryfikować potrzebę dalszego rozwijania niektórych jej gałęzi. Tak się właśnie dzieje – z aplikacji właśnie usunięto funkcję, która jeszcze przed kilkunastoma miesiącami była kluczowa.

mObywatel traci ważną funkcje

Plany rozbudowy aplikacji w pewnym momencie zdawały się zachodzić w ślepy zaułek. Planowano dodawanie dokumentów i funkcji, z których korzystałoby dosłownie kilkaset osób. Ba, pod koniec swoich rządów w Ministerstwie Cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiadał nawet streamowanie meczów reprezentacji w piłkę nożną, jednak zrzućmy ten pomysł na garb szaleńczej atmosfery ostatniej kampanii wyborczej.

Fakt faktem jednak, że należy dokonywać rewizji tych funkcji aplikacji, które z różnych powodów nie są już wykorzystywane. Choćby po to, aby zadbać o optymalizację i utrzymywać w ryzach wielkości aplikacji. Potrzebujemy precyzyjnego narzędzia o konkretnych zastosowaniach, a nie kombajnu od wszystkiego i do niczego.

Koniec z Unijnym Certyfikatem COVID

Za przejaw takiego myślenia należałoby uznać ogłoszoną właśnie decyzję o pozbawieniu mObywatela części funkcji. Jak bowiem donosi antyweb.pl, z programu zniknął moduł Unijnego Certyfikatu COVID.

Bez wątpienia w szczycie pandemii był on bardzo ważną funkcją mObywatela i należy docenić, że taki moduł w ogóle się pojawił. Możliwość szybkiego i wygodnego przedstawienia certyfikatu w wersji cyfrowej ma smartfonie była przydatna zwłaszcza podczas dalekich podróży. Dziś jednak, gdy ogłoszono koniec pandemii, a na lotniskach zdjęto związane z nią restrykcje, Unijny Certyfikat COVID zwyczajnie przestał być potrzebny.

Gdzie znajdziemy ceryfikat?

Na szczęście nie zdecydowano o całkowitym wyłączeniu go z usług dostępnych w platformach cyfrowej administracji. Dostęp do certyfikatu nadal można uzyskać programach służących do obsługi dokumentacji medycznej. Unijny Certyfikat COVID pozostaje dostępny w aplikacji mojeIKP oraz na stronie pacjent.gov.pl.

Źródło: antyweb.pl