Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ważna wiadomość dla klientów Shein, Temu i Aliexpress. Rząd podjął decyzję
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.05.2024 21:44

Ważna wiadomość dla klientów Shein, Temu i Aliexpress. Rząd podjął decyzję

telefon aliexpress
Fot. Unsplash.com/ CardMapr.nl

Fani chińskich sklepów e-commerce mają powody do niepokoju. Osoby, które skuszone niskimi cenami, kupują na Shein, Temu, lub AliExpress, w długofalowej perspektywie będą musiały przygotować się na pewne zmiany. Ministerstwo finansów wzięło właśnie pod lupę tę platformy – wiadomo już, co planuje.

Rząd podjął decyzję w sprawie Shein, Temu i Aliexpress

Shein i Temu biją kolejne rekordy popularności nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Klientów przyciągają bardzo niskie ceny, wobec których doniesienia o chociażby nieetycznej produkcji ubrań zdają się nie mieć żadnego znaczenia. Użytkowników chińskich platform e-commerce czeka jednak niemiłe zaskoczenie – resort finansów chce ograniczyć nieuczciwą konkurencję wynikającą z obecności tych aplikacji w Polsce.

Poważna awaria w Pekao. Dotyczy klientów z całej Polski

Dodatkowy podatek na zakupy z chińskich platform e-commerce?

Zainteresowanie chińskimi aplikacjami do zakupów potwierdził już na początku maja bieżącego roku minister finansów Andrzej Domański. Teraz głos w sprawie zabrał wiceminister Jarosław Neneman, który doprecyzował tę kwestię. Podczas rozmowy na antenie radia TOK FM co prawda podkreślił, że rząd nie zakłada obłożenia zagranicznych platform e-commerce dodatkowym podatkiem, ale ma zamiar uszczelnić system. Co to oznacza?

Wiemy, że jest problem. Sprzedaż przez różne platformy, często nie jest obciążana VAT-em. Chcemy to zmienić. Chcemy, żeby wszystko, co kupujesz, niezależnie czy to kosztuje 5 zł, czy 50 zł, było uczciwie obciążane podatkiem VAT. Widzimy tu sporo nieprawidłowości – powiedział Jarosław Neneman.

ZOBACZ TAKŻE: Potężny wyciek danych z Santander. Co z klientami banku w Polsce?

Rząd bierze pod lupę chińskie platformy e-commerce

Wiceminister finansów podkreślił, że w interesie rządu jest stworzenie równych, konkurencyjnych warunków dla wszystkich sprzedawców. Nie wyklucza, że temat ten zostanie poruszony na forum europejskim.

Bardzo możliwe, że za rok, kiedy Polska będzie przewodniczyła pracom UE, będziemy się tym zajmować na forum europejskim. Mamy pewne pomysły, które uszczelnią ten system – mówił Jarosław Neneman.

Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być ustawa o wymianie informacji. Co zakłada?

Platformy będą musiały informować o sprzedawcach, którzy dokonują transakcji. To jest pierwszy krok, ale on nie obejmie platform pozaeuropejskich – dodał wiceminister finansów.

Źródło: Fak.pl, TOK.fm.