Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ważna zmiana dla posiadaczy iPhone’ów. Chodzi o płatności BLIK-iem
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.04.2024 12:27

Ważna zmiana dla posiadaczy iPhone’ów. Chodzi o płatności BLIK-iem

platność zbliżeniowa
Fot. Unsplash/Nathan Dumlao

Użytkownicy Androida od lat mogą płacić zbliżeniowo z użyciem systemu BLIK. Z kolei posiadacze iPhone’ów do niedawna mogli płacić wyłącznie z użyciem Apple Pay. Właśnie się to zmienia za sprawą europejskich regulacji – Polski Standard Płatności już pracuje nad obsługą płatności zbliżeniowych BLIK w iOS-ie.

Apple w końcu otwarte na zewnętrznych dostawców

Apple konstruuje swoje oprogramowanie w taki sposób, aby ograniczyć użytkownikom możliwość korzystania z alternatyw dostarczanych przez zewnętrzne firmy. Zmiany w tej kwestii wymusił europejski akt o usługach cyfrowych. Na jego mocy Apple musi otworzyć w UE swój system operacyjny iOS na niezależne sklepy z aplikacjami, silniki przeglądarek oraz systemy płatności.

Dotyczy to także polskiego systemu płatności BLIK, który w wielu aspektach jest bardziej zaawansowany niż Apple Pay. Dotąd jednak za sprawą ograniczeń nakładanych przez Apple posiadacze iPhone’ów nie mogli płacić BLIK-iem zbliżeniowo. Spółka Polski Standard Płatności poinformowała, że to się wkrótce zmieni.

PKO BP wprowadza ważne zmiany. Trzeba wyrazić zgodę

Zbliżeniowy BLIK także na smartfonach Apple

Serwis cashless.pl poinformował, że PSP jest już na etapie prac, które pozwolą działającym w Polsce bankom na zapewnienie dostępu do zbliżeniowych płatności BLIK-iem posiadaczom iPhone’ów. Wcześniej do dokumentacji standardu trafiły informacje dla deweloperów, dzięki którym mogą oni skorzystać z API BLIK-a na iPhone’ach.

Będzie to mała rewolucja dla polskiego fintechu, która może jeszcze bardziej umocnić i tak więcej niż solidną pozycję BLIK-a. Całość będzie obsługiwana od strony technicznej tak samo, jak w przypadku Apple Pay. Wydane przez bank karty płatnicze będą emulowane na urządzeniu, a sama komunikacja z terminalami obsługującymi płatności zbliżeniowe będzie realizowana z użyciem modułów NFC.

Banki podchodzą z rezerwą

Teraz piłka jest po stronie banków. To od nich zależy, kiedy i czy w ogóle zdecydują się na wdrożenie obsługi transakcji zbliżeniowych BLIK na smartfonach Apple. Wymagać to będzie czasu i wdrożenia odpowiednich procedur, przez co banki na razie pozostają wobec nowinki ostrożne. Na przykład przedstawiciele PKO BP twierdzą, że jest na wcześnie na jakiekolwiek deklaracje dotyczące wdrożenia.

Źródło: cashlesss.pl