Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ważna zmiana w Windows. To początek końca Panelu Sterowania
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.03.2024 12:12

Ważna zmiana w Windows. To początek końca Panelu Sterowania

komputer z Windowsem
Fot. Unsplash/Clint Patterson

Nie jest tajemnicą, że Microsoft od dawna chce pozbawić Windowsa starego Panelu Sterowania i przenieść tamtejsze funkcje do nowego modułu ustawień zaprezentowanego wraz z premierą Windowsa 10. Zabiegi te idą bardzo mozolnie i po niektóre ustawienia nadal musimy sięgać do Panelu. To się ma zmienić już jesienią.

Nowości nadejdą jesienią

Co prawda plany Microsoftu są dalekie od tego, by już teraz całkowicie rezygnować z Panelu Sterowania. Wiemy już, że kolejna duża aktualizacja Windowsa oznaczona jako 24H2, której premiery spodziewamy się jesienią, stanowić będzie kolejny krok w tę stronę.

Jak bowiem donosi serwis windowscentral.com, w testowych kompilacjach Windowsa 11, w których sprawdzane są nowości, które trafią do 24H2, z Panel Sterowania do Ustawień zostanie przesunięty kolejny ważny dział konfiguracji.

Znamy nazwę kolejnej wersji Windowsa. Microsoft uciął spekulacje

Konfiguracja zasilania już w Ustawieniach

Do Ustawień trafią wszystkie ustawienia dotyczące zasilania. W wersji 24H2 w nowym interfejsie wykluczającym konieczność korzystania z Panelu znajdziemy konfigurację profilu zasilania, ustawienia dotyczące zachowania po naciśnięciu włącznika, czy zamknięcia klapy w laptopie.

Nowy panel ustawień zasilania będzie różnił się w zależności od tego, czy korzystamy z laptopa, czy komputera stacjonarnego. Siłą rzeczy bardziej zaawansowany będzie on w komputerach przenośnych, gdzie dostępne będą także ustawienia związane z zasilaniem w trybie pracy na baterii lub podczas podłączenia do sieci elektrycznej.

Koniec Panelu Sterowania jest odległy

Kolejne zmiany w postaci przeniesienia ustawień z Panelu Sterowania do Ustawień dotyczą zarządzania kolorami. Dostępna będzie możliwość ustawienia profilu czy dokonanie kalibracji. W ustawieniach znajdziemy też jesienią nowe możliwości konfiguracji dysków.

Jak łatwo zauważyć, wszystkie zmiany są po prostu migracją, nie pojawiają się żadne nowe możliwości konfiguracyjne. Skala jest także relatywnie niewielka i nadal ogrom działań będziemy mogli podejmować wyłącznie w Panelu Sterowania. Jego porzucenie to nadal bardzo odległa przyszłość, a kto wie, być może producentowi, przy takiej złożoności systemu Windows, jaką osiąga dzisiaj, nigdy nie uda się całkowicie pozbyć Panelu Sterowania.

Źródło: windowslatest.com