Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Ważne nowości w urzędzie skarbowym. Skorzysta każdy podatnik
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 16.08.2024 21:21

Ważne nowości w urzędzie skarbowym. Skorzysta każdy podatnik

urząd skarbowy
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Cyfryzacja usług publicznych w Polsce, choć nie bez potknięć, postępuje. Dostęp do części usług publicznych uzyskujemy za pomocą mObywatela, pandemia przyśpieszyła częściową  cyfryzację publicznej opieki zdrowotnej, co widać po rozbudowie funkcjonalności aplikacji mojeIKP. Postępy widać w ostatnim czasie także w cyfrowych usługach dostarczanych w ramach e-Urzędu Skarbowego. Niedawno pojawiła się tam przydatna możliwość wygenerowania raportu podatnika, a już zapowiedziano kolejne duże nowości. Funkcje, nad którymi pracuje ministerstwo finansów, przydadzą się nie tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Wręcz przeciwnie, skorzystać będzie mógł w zasadzie każdy podatnik.
 

Nadchodzą duże nowości w cyfrowym urzędzie skarbowym. Przydadzą się każdemu

PAP skierował do ministerstwa finansów pytania dot. rozwoju serwisu internetowego podatki.gov.pl, gdzie dostępna jest usługa e-Urząd Skarbowy. Resort poinformował, że choć nie są jeszcze znane konkretne harmonogramy wdrożeń, to trwają prace nad ważną nową funkcją o szerokich zastosowaniach. Chodzi o możliwość dzielenia się danymi - przedsiębiorcy i osoby fizyczne będą mogły udostępnić wybrany przez siebie zakres danych podatkowych innym podatnikom:

Rozpoczęliśmy prace nad funkcjonalnością, dzięki której użytkownik konta osoby fizycznej w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) będzie mógł udostępnić swoje dane dostępne w serwisie innej osobie fizycznej. Z nowej usługi skorzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Planujemy, by każda osoba fizyczna z poziomu swojego konta w e-US, miała możliwość przyznania dostępu, który umożliwi przeglądanie wybranych zakładek w serwisie innej osobie fizycznej.

Należy podkreślić, że kontrola nad tym, jaki zakres informacji zostanie przekazany, będzie należeć do użytkownika, którego dotyczą dane. Będzie on mógł zdecydować, czy udostępnić historię deklaracji, rozliczeń, zwrotów podatków, historię płatność itd.

Setki tysięcy Polaków dostanie ważną wiadomość. Uwaga, są oficjalne wytyczne

Ministerstwo finansów chce pełnoprawnych cyfrowych urzędów skarbowych

Nowa funkcja e-Urzędu Skarbowego ma się pojawić w stabilnej wersji dostępnej dla każdego podatnika w przyszłym roku. Implementacja musi zostać poprzedzona analizami legislacyjnymi i testami i dopiero po ich zakończeniu stanie się jasne, jaki ostatecznie kształt przyjmie możliwość dzielenia się danymi. Zadbać trzeba oczywiście także o bezpieczeństwo - nietrudno sobie wyobrazić skalę zagrożenia w przypadku uzyskania nieautoryzowanego dostępu przez osoby trzecie, nawet w ograniczonym przez użytkownika zakresie.

Zobacz: Pilne ostrzeżenie dużego polskiego banku. Klienci na celowniku oszustów

Ambicje ministerstwa finansów sięgają wyżej - w wyznaczonej jak dotąd perspektywie do 2028 r. resort chce, by za pośrednictwem dało się przeprowadzić możliwie jak najwięcej procedur, których zakończenie jest teraz możliwe wyłącznie podczas wizyty w oddziałach US. Docelowo, choć trzeba oczywiście brać pod uwagę, że jest to jeszcze odległa przyszłość, serwis dostępny pod adresem podatki.gov.pl ma oferować załatwienie wszystkich spraw związanych z obsługą podatkową bez konieczności wychodzenia z domu.

W planach podatkowa aplikacja mobilna

Zanim całkowita cyfryzacja procedur urzędów skarbowych dojdzie, przynajmniej po stronie podatnika, do skutku, funkcjonalność e-US będzie rozbudowywana o pomniejsze nowości. Oprócz rzeczonego dzielenia się danymi możemy oczekiwać także premiery aplikacji mobilnej odpowiadającej podatki.gov.pl, podobnie jak jest z aplikacją mObywatel i serwisem mobywatel.gov.pl. Ministerstwo finansów ma także pracować nad możliwością płacenia fiskusowi kartą przez internet czy funkcje związane z personalizacją usługi sald i rozliczeń. “Plan koncentruje się na najważniejszych działaniach KAS i będzie aktualizowany raz na kwartał” - podsumowuje MF.