Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Sprzedajesz na Allegro, OLX lub Vinted? Skarbówka się dowie, rząd przyjął projekt ustawy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.04.2024 09:23

Sprzedajesz na Allegro, OLX lub Vinted? Skarbówka się dowie, rząd przyjął projekt ustawy

handel internetowy
Fot. Piotr Molecki/East News

Nadchodzą duże zmiany dla serwisów ogłoszeniowych czy e-commerce’owych i ich użytkowników. Rząd przyjął już projekt ustawy, która implementuje w polskim prawie unijną dyrektywę DAC7. Dzięki temu urząd skarbowy będzie mógł nadzorować także internetową sprzedaż detaliczną i jeśli ta przekroczy określone limity - może ją opodatkować.

Sprzedający na OLX, Allegro i Vinted zostaną opodatkowani

Prace nad ustawą ruszyły pod koniec lutego. Dzięki niej urząd skarbowy nabywa prawa do zwracania się do administracji internetowych serwisów sprzedażowych czy ogłoszeniowych z żądaniem udostępnienia danych o sprzedaży. Jeśli użytkownik przekroczy określone limity, fiskus może zakwalifikować sprzedaż jako działalność gospodarczą i zażądać uregulowania podatków.

W praktyce to same serwisy będą opracowywały raporty dla urzędu skarbowego. W Polsce znajdą się w ich m.in. OLX, Vinted czy Allegro Lokalnie. W całorocznych raportach znajdzie się wykaz najbardziej aktywnych „okazjonalnych” sprzedawców, których liczba transakcji lub kwota przychody pozwala kwalifikować jako przedsiębiorców.

Seniorzy mogą mieć problem z rozliczeniem PIT. Znamy rozwiązanie

Zapłacą nie tylko sprzedawcy

Dyrektywa DAC7 obejmuje jednak nie tylko handlarzy, ale też osoby, które za pośrednictwem internetu świadczą usługi najmu. Nie tylko mieszkań, ale też np. samochodów czy przejazdów. Jeśli zatem zamieszczamy ofertę najmu krótkoterminowego w serwisach rodzaju Airbnb czy Booking, to również możemy się spodziewać, że nasze dane zostaną przekazane władzom.

W opinii doradcy podatkowego Piotra Juszczyka ważną rolę w procesie kwalifikowania sprzedaży w serwisach-pośrednikach będzie odgrywać częstotliwość transakcji. Fiskus szczególną uwagę będzie zwracał na tych użytkowników, którzy prowadzą sprzedaż w sposób ciągły. Ich dane mogą zostać przekazane urzędowi skarbowemu, a ten może skontaktować się listownie z najaktywniejszymi sprzedawcami i zażądać wyjaśnień.

Limity sprzedaży

Dyrektywa DAC7 zakłada dwa rodzaje limitów, po których przekroczeniu urzędy skarbowe będą miały prawo zażądania podatków wynikających z działalności gospodarczych. Pierwszym z nich jest liczba transakcji, która wynosi 30. Jeśli w ciągu roku sprzedaliśmy coś na Vinted czy wynajęliśmy mieszkanie na Airbnb więcej niż 30 razy, urząd skarbowy może zażądać podatku.

Drugi rodzaj limitu to kwota przychodu. Jeśli niezależnie od liczby transakcji uzyskaliśmy w za pośrednictwem platform internetowych przychód przekraczający równowartość 2 tys. euro (dziś 8529 zł), wówczas także w świetle prawa prowadziliśmy w danym roku działalność. Przepisy wchodzą w życie od 1 lipca 2024 r.