Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ważny komunikat dla klientów Banku ING. Ostrzeżenie przed oszustwem
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 11.05.2024 22:34

Ważny komunikat dla klientów Banku ING. Ostrzeżenie przed oszustwem

Bank ING
Fot. materiały własne

W dobie wszechobecnej bankowości internetowej, wygoda korzystania z konta online jest niepodważalna. Jednakże, niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, a fałszywe strony internetowe banków stają się coraz bardziej wyrafinowane. Jak więc chronić swoje pieniądze przed cyberprzestępcami? Zespół CSIRT KNF ostrzega przed zagrożeniami i podaje wskazówki, jak uniknąć pułapek.

Zmieniający się krajobraz bankowości

Współczesna bankowość przesuwa coraz więcej operacji do świata online, co daje klientom niezrównaną wygodę dostępu do swoich finansów. Niestety, ten sam komfort przyciąga uwagę cyberprzestępców, którzy stale szukają nowych sposobów na wyłudzenie poufnych danych i środków z kont bankowych. 

Ostatnio, Zespół CSIRT KNF ostrzega przed wzrostem fałszywych stron internetowych banków, które podszywają się pod autentyczne serwisy, co stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego klientów.

Uważaj na nowe oszustwo bankowe. Zagrożeni klienci dużej placówki Uwaga na przelewy na “rachunek techniczny”. Kwitnie nowe oszustwo

Fałszywe strony internetowe

Jednym z najnowszych sposobów ataku jest tworzenie fałszywych stron internetowych banków, które na pierwszy rzut oka wyglądają wiarygodnie. Cyberprzestępcy manipulują wizerunkiem i nazwą domeny, sprawiając, że użytkownicy mogą łatwo się pomylić. 

Ostatnią ofiarą jest Bank ING, gdzie fałszywa strona internetowa, operująca pod adresemingbanklogin.com”, została spreparowana w celu wykradzenia danych logowania klientów. Warto pamiętać, że autentyczne strony bankowe zawsze posiadają specyficzny adres URL taki jak prawdziwa strona Banku ING pod adresem "ingbank.pl".

ZOBACZ TAKŻE: Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Trzeba wiedzieć

Jak chronić swoje pieniądze?

Aby uniknąć utraty środków zgromadzonych na bankowym koncie, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z bankowości internetowej. Przede wszystkim należy zawsze dokładnie sprawdzać adres URL strony bankowej, na której logujemy się, upewniając się, że jest on autentyczny. 

Dodatkowo, warto stosować dodatkowe zabezpieczenia, takie jak dwuetapowe uwierzytelnianie, aby utrudnić dostęp cyberprzestępcom do naszych kont. Pamiętajmy, że ochrona naszych pieniędzy wymaga świadomości i ostrożności podczas każdej operacji online.