Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Cyberprzestępcy czyhają na szukających pracy. Mają nowy sposób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.04.2024 22:56

Cyberprzestępcy czyhają na szukających pracy. Mają nowy sposób

haker
Fot. Pexels/Mikhail Nilov

Ataki na cyberbezpieczeństwo nawet zwykłych internautów przybierają niekiedy zawoalowane, rozłożone na wiele etapów formy. W ostatnich miesiącach przynajmniej kilkukrotnie donosiliśmy, że na ich celownik wzięte zostały osoby poszukujące pracy, co samo w sobie jest już socjotechniczną sztuczką. Zidentyfikowano właśnie nową kampanię tego rodzaju.

Na celowniku szukający pracy

Firma CyberRescue informuje, że nowa próba dokonywania cyberprzestępstw kierowana w stronę osób poszukujących zatrudnienia szerzy się za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Nietrudno sobie wyobrazić, dlaczego akurat szukający pracy stają się celami ataku - dużą część z nich sytuacja życia zmusza do pośpiechu, a ten nie sprzyja wykrywaniu niebezpieczeństw w sieci.

Oszustwo rozpoczyna się od publikacji przez napastników ofert pracy w serwisach ogłoszeniowych. Po nawiązaniu kontaktu kandydaci otrzymują linki do formularza, który mają uzupełnić swoimi danymi. Dalszy kontakt, już po pozytywnej finalizacji rzekomego procesu rekrutacyjnego przebiega z użyciem WhatsAppa.

Uwaga na ten numer. Oszuści mają prawdziwe dane

Zamiast pracy oszustwo inwestycyjne

Za pośrednictwem komunikatora ofiary przekonywane są, że do rozpoczęcia pracy niezbędne jest szkolenie. Zamiast niego są kierowane do platform inwestycyjnych o kiepskiej renomie. Pod pozorem opłacania drobnych formalności czy testowania funkcji kandydaci są po prostu wmanewrowywani w przelewanie środków oszustom.

Z początku kwoty są małe, jednak rosną z czasem, a przy oszustwach inwestycyjnych cały proces perswazji może być rozłożony nawet wiele dni. Zdarzają się nawet przypadki, kiedy kandydaci otrzymują zwroty z inwestycji tylko po to, by uśpić ich czujność i nakłonić do przekazania jeszcze większej ilości pieniędzy.

Jak się chronić?

Aby zapobiec narażeniu się na nieprzyjemności, należy zachowywać daleko posuniętą ostrożność wobec tych ofert, które wydają się szczególnie atrakcyjne. Wysokie zarobki, praca zdalna, zadaniowy system pracy, nieskomplikowane obowiązki - to wszystko powinno stanowić czerwoną flagę. Uwagę należy też zwracać na oferty pochodzące od obcokrajowców oraz przede wszystkim - na propozycje, które wymagają od nas wpłat pieniędzy. Nawet jeśli początkowo są to symboliczne kwoty.

Źródło: cyberrescue.info