Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ważny komunikat ZUS do emerytów. W mObywatel pojawiła się nowa wersja dokumentu
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.04.2024 17:05

Ważny komunikat ZUS do emerytów. W mObywatel pojawiła się nowa wersja dokumentu

kobieta ze smartofnem
Fot. materiały własne

Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy emeryci i renciści, którzy otrzymują legitymację, automatycznie dysponują jej cyfrowym ekwiwalentem. Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem mObywatela. W aplikacji właśnie pojawiły się zmiany, a legitymacje przybrały nową formę.

Cyfrowe legitymacje w 2023 r.

Każdy emeryt czy rencista, który nabył prawo do świadczeń z początkiem roku, dysponuje cyfrową wersją legitymacji. Jest to dokument równoprawny z tradycyjną fizyczną legitymacją, którą uzyskać można dopiero po złożeniu odpowiedniego wnioski w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma jednak takiego obowiązku i wszystkie przysługujące emerytom i rencistom prawa można egzekwować wyłącznie dzięki cyfrowej legitymacji.

Każdy, kto już korzysta z dokumentów cyfrowych, zauważy, że w ostatnim czasie w mObywatelu zaszły zmiany w reprezentacji dokumentów. Nie ominęły one także legitymacji emeryta i rencisty.

Alert RCB przejdzie duże zmiany. Polacy będą dostawać więcej powiadomień

Zmiany w legitymacjach w mObywatelu

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, cyfrowe ekwiwalenty legitymacji i rencisty przeszły w ostatnim czasie aktualizacje. Zmodyfikowany został ich wygląd, jak i dane widoczne podczas wyświetlania dokumentu na potrzeby potwierdzania swojego prawa do przywilejów.

W nowej wersji legitymacje zostały dostosowane do standardów technicznych obejmujących pozostałe dokumenty cyfrowe w mObywatelu. Opracowana została także nowa szata graficzna. Co jednak najważniejsze, nowości z punktu widzenia użytkownika nie przekładają się na konieczność podejmowania dodatkowych działań. Również zakres funkcjonalności nowej wersji legitymacji emeryta i rencisty w mObywatelu jest ten sam, co przed zmianami i jest równoważny z fizyczną wersją dokumentu.

Jak korzystać z cyfrowej legitymacji?

Aby skorzystać z dokumentu, należy w pierwszej kolejności pobrać aplikację mObywatel, Znajdziemy ją w sklepie Google Play na smartfonach z Androidem i w App Store na iPhone’ach. Po uruchomieniu mObywatela należy w pierwszej kolejności zaakceptować regulamin i politykę prywatności. W następnym kroku należy nadać dowolną nazwę urządzeniu, za pomocą którego będziemy korzystać z mObywatela i ustanowić hasło.

Po przejściu do ekranu głównego aplikacji należy wybrać Dodaj swój pierwszy dokument, a następnie wybrać mObywatel. Decyzję potwierdza się z użyciem Profilu Zaufanego, e-dowodu lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W ostatnim etapie wybieramy Dodaj dokument i Legitymacja emeryta-rencisty.

Źródło: gazetaprawna.pl