Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > WhatsApp może nie mieć wyjścia. 6 marca wchodzi nowe prawo
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.03.2024 14:55

WhatsApp może nie mieć wyjścia. 6 marca wchodzi nowe prawo

whatsapp
Fot. Helar Lukats na licencji CC BY-SA 4.0 DEED

Jest bardzo możliwe, że nowe europejskie regulacje w postaci aktu o rynku cyfrowym (DMA) zatrząsną rynkiem komunikatorów internetowych. Zmiany obejmą największych graczy, którzy zostali wskazani jako tzw. gatekeepers – internetowi giganci, z których aplikacji korzystają miliony użytkowników, na czele z Meta. Gruntowne zmiany obejmą także WhatsAppa.

Akt o rynku cyfrowym a produkty Meta

WhatsApp pozostaje najpopularniejszym niepowiązanym stricte z żadnym serwisem społecznościowym komunikatorem. Niezależny jest jednak tylko funkcjonalnie, bowiem WhatsApp należy do Meta, a zatem właściciela Facebooka i Messengera. To oznacza, że także WhatsApp będzie podlegał najściślejszym regulacjom stanowionym przez DMA.

Oczywiście zmiany zajdą także w Messengerze, który już teraz wysyła do użytkowników komunikaty z prośbą o decyzje co do przyszłego wykorzystania programu. Mogą się oni zdecydować się na odłączenie konta Messengera od konta na Facebooku.

Ważny komunikat od Facebooka – trzeba podjąć kluczową decyzję

Kluczowa zmiana w WhatsAppie

Aby dostosować komunikator, do nowego aktu o nowym rynku cyfrowym, w WhatsAppie dojdzie do bardzo ważnej zmiany, które może zaważyć na przyszłości nie tylko tego programu, ale tez na jego pozycji rynkowej jego konkurentów.

WABetaInfo dotarł już do wersji testowej komunikatora, która umożliwia obsługę czatów z innych komunikatorów. Na razie nie jest znana ich lista, niemniej zapewne będzie to Messenger. Ponadto spodziewamy się Telegrama, który w ostatnich latach wyrósł na bardzo silną konkurencję, a być może także Signala. W WhatsAppie pojawi się zupełnie nowa zakładka, gdzie będzie można obsługiwać także czaty pochodzące z innych programów.

Meta przestrzega przed zmianami

W ten sposób jest szansa na to, że w dużej części zostanie wyeliminowana konieczność posługiwania się wieloma aplikacjami komunikacyjnymi jednocześnie – wystarczy WhatsApp, aby uzyskać dostęp do wszystkich konwersacji.

Meta przestrzega jednak, że wykorzystanie nowego mechanizmu integracji komunikatorów w WhatsAppie może nie obsługiwać szyfrowania end-to-end, dysponować innymi mechanizmami antyspamowymi oraz przetwarzać dane użytkowników w inny sposób, niż ma to miejsce w programie Meta. Nowości, gdy już się pojawią, a musi się to wydarzyć jeszcze w marcu, dotyczą tylko użytkowników korzystających z WhatsAppa na terenie Unii Europejskiej.

Źródło: wabetainfo.com