Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > WhatsApp usuwa jedną z funkcji. Chodzi o zdjęcia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 13.03.2024 17:01

WhatsApp usuwa jedną z funkcji. Chodzi o zdjęcia

WhatsApp
Fot. Pixabay/antonbe

WhatsApp rozbudowuje możliwości swoich aplikacji w zakresie ochrony prywatności użytkowników. W ostatnim czasie dodał m.in. oznaczenia rozmów szyfrowanych end-to-end. Czasem jednak zdarza się, że aby chronić tożsamość użytkowników, jakąś funkcję trzeba zlikwidować. 

Kolejne zmiany w WhatsAppie

Jak donosi serwis androidpolice.com, tym razem WhatsApp nie dodaje, lecz usuwa jedną z funkcji. W ramach zabiegów utwardzania bezpieczeństwa i ochrony uczestnik zdecydowano się bowiem pozbawić użytkowników WhatsAppa możliwości robienia zrzutów ekranu, gdy wyświetlane jest zdjęcie profilowe innego użytkownika.

Podobne zmiany wprowadzone zostały już wcześniej wobec zdjęć czy filmów, które określane są mianem efemerycznych – po obejrzeniu czy odtworzeniu znikają na zawsze. Są wykorzystywane w tych przypadkach, gdy nadawcy zależy na zachowaniu dyskrecji. Nie można ich także pobrać.

Nowe oznaczenia rozmów na WhatsAppie. O co chodzi?

Blokada zrzutów zdjęć profilowych

Dotąd można było obejść zabezpieczenie przed pobieraniem zdjęcia profilowego, wykonując zrzut ekranu i w ten sposób zapisać zdjęcie na stałe w pamięci urządzenia. To się jednak zmienia. Włączona zostanie blokada, z którą mamy do czynienia na przykład podczas korzystania z aplikacji bankowych. Po próbie dokonaniu zrzutu ekrany zobaczymy tylko komunikat, że jest to niemożliwe.

Już wcześniej w WhatsAppie można było włączyć podobną blokadę. Było to jednak opcjonalne – zmian należało dokonać samodzielnie w ustawieniach aplikacji. Odtąd funkcja ta jest domyślnie włączona i nie można jej wyłączyć. Zmiany dostrzeżono już w wersji 2.24.6.15, choć tam na razie, zamiast komunikatu, wciąż można zrobić, który jednak jest pusty, wyświetlany jest tylko kolor biały lub czarny.

Zmiany już w Polsce

Oficjalnie implementacja zmian nie została jeszcze ogłoszona, jednak spodziewać się jej można lada moment. WhatsApp zdaje się już testować blokadę na bardzo dużą skalę i lada moment wydany zostanie najpewniej stosowny komunikat. Także w Polsce można już zaobserwować zmiany – próby zrobienia zrzutu ekranowego są możliwe, jednak zamiast zdjęcia widzimy tylko czarną planszę.

Źródło: androidpolice.com