Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wielka awaria Facebooka, Messengera i Instagrama. Nic nie działa
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 05.03.2024 16:49

Wielka awaria Facebooka, Messengera i Instagrama. Nic nie działa

facebook
Fot. Unsplash/Solen Feyissa

Trwa ogromna awaria serwisów należących do Meta. Użytkownicy masowo zgłaszają brak dostępności usług. Jak dotąd nie są znane przyczyny, jednak duże problemy potwierdzają niezależne źródła. W tej chwili nie ma możliwości przeglądania treści ani obsługi komunikacji zarówno na Facebooku, jak i Messengerze i Instagramie.

Ogromna awaria Facebooka

Użytkownicy Facebooka i Messengera masowo zgłaszają problemy z działaniem usług. Najpierw zostali oni wylogowani z aplikacji, a teraz nie mogą się powtórnie zalogować. Prezentowany jest tylko komunikat o tym, że logowanie się nie powiodło.

Image_20240305_162806_243.png
Fot. materiały własne

Skutki awarii są widoczne także na Instagramie. Co prawda w przypadku tego serwisu nie doszło do wylogowania, niemniej nie są tam pobierane nowe treści – feed zatrzymał się na tych już załadowanych i nie reaguje na żądanie odświeżenia.

Poważny wyciek danych w Polsce. Są już pierwsze ataki na dostawców

Problemy Mety na poziomie infrastruktury

Co ważne, wszystko wskazuje na to, że problemy leżą po stronie infrastruktury serwerowej, dzięki której świadczone są usługi Meta. Problem nie dotyczy bowiem tylko aplikacji, lecz wszystkich urządzeń, za pośrednictwem których można uzyskać dostęp do Facebooka, Instagrama i Messengera.

Awarię potwierdza serwis DownDetector, gdzie użytkownicy mogą zgłaszać problemy z działaniem usług internetowych. Zaczęły one napływać tuż przed 16:00, a ich liczba liczona jest już w setkach tysięcy. Jak dotąd Meta nie opublikowała żadnego komunikatu w tej sprawie.

Błąd Facebooka, czy może atak?

Sprawa przypomina historię z października 2021 r., kiedy Facebook na całym świecie nie działał około 6 godzin. Po incydencie przekonywano, że był to efekt błędu w konfiguracji protokołu BGP, choć nie brakowało takich, którzy nie twierdzili, że doszło do ataku. Na wyjaśnienia musimy jednak jeszcze zaczekać.