Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Wielki sukces Polaka. Jakub Pachocki dyrektorem naukowym w OpenAI
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.05.2024 12:18

Wielki sukces Polaka. Jakub Pachocki dyrektorem naukowym w OpenAI

openai
Fot. X/Ilya Sutskever

Głośna premiera GPT-4o, nowego asystenta bazującego na dużym modelu językowym, zbiegłą się z przetasowaniami kadrowymi w OpenAI. Najważniejsza zmiana to ta na stanowisko dyrektora naukowego, osoby kluczowej dla przedsięwzięć organizacji. Ze stanowiska ustąpił Ilya Sutskever, a jego miejsce zajął Polak, Jakub Piechocki.

Ilya Sutskever żegna się z OpenAI

W big techu bardzo często zdarza się, że do wymiany kadr dochodzi zaraz po dużych premierach. Często osoba, która chciała odejść już wcześniej, jest nakłaniana do tego, by doprowadzić prace nad jakimś etapem rozwoju produktu do końca. Zapewne nie inaczej było z Ilyą Sutskeverem, jednym z głównych bohaterów zeszłorocznego przewrotu w OpenAI.

Przypomnijmy, że 19 listopada 2023 r. niespodziewanie z OpenAI zwolniony został Sam Altman, CEO OpenAI. Zarząd zarzucił mu brak szczerości i transparentności, co szybko było pożywką dla plotek - niektóre z polskich tygodników opinii ogłosiły nawet, że odejście wiązało się z opracowaniem przez OpenAI silnej sztucznej inteligencji. Wówczas Sutskever najpierw stanął po stronie zarządu, by później zmienić strony. Finalnie Altmana przyjął Microsoft, by następnie zamontować go z powrotem w fotelu CEO OpenAI.

Nowym dyrektorem naukowym OpenAI Polak

Ogłoszone dziś pożegnanie Sutskevera jest zapewne nie bez związku z ówczesnym wydarzeniami. Być może dotychczasowy dyrektor naukowy nigdy nie odzyskał zaufania Altmana i odszedł w pierwszym dogodnym momencie, tj. po doprowadzeniu dużego przedsięwzięcia, jakim jest GPT-4o, do premiery. Oczywiście z samych wpisów pracowników OpenAI dowiemy się jedynie, że Sam Altman jest smutny z powodu rezygnacji Sutskevera, którego nazwał  “jednym z największych umysłów naszego pokolenia”.

Tym samym mianem został określony nowy dyrektor naukowy OpenAI. A został nim Jakub Pachocki, od wielu lat związany z organizacją Polak, który dotychczas pełnił funkcję szefa działu badań.

Kim jest Jakub Pachocki?

Piechocki uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, a następnie ukończył studia inżynierskie na wydziale informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Kształcenie kontynuował w Carnegie Mellon University, gdzie oprócz informatyki doktoryzował się z filozofii. Karierę naukową kontynuował na Harvard University. Zawodowo początkowo związany z Facebookiem, następnie już z OpenAI. Pachocki był członkiem zespołu decydującego o kierunku rozwoju najnowszej iteracji modelu GPT, a następnie objął fotel szefa badań.