Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wielu Polaków dostaje podobną wiadomość. Lepiej natychmiast ją usuń
Paula Drechsler
Paula Drechsler 27.10.2023 08:20

Wielu Polaków dostaje podobną wiadomość. Lepiej natychmiast ją usuń

telefon
freestocks/Unsplash

Pojawiło się ostrzeżenie o kolejnym podstępie przestępców, którzy rozsyłają masowo do Polaków wiadomości z niebezpiecznym linkiem. Łatwo się nabrać, ponieważ z usług, pod którą podszywają się oszuści, korzysta mnóstwo osób. Na co zwrócić uwagę?

Nowy atak cyberoszustów

Phishing to forma cyberataków, w których oszuści podszywają się pod instytucje lub osoby, aby wyłudzić poufne informacje, takie jak hasła, numery kart kredytowych czy dane osobowe, a w konsekwencji np. okraść ofiarę. Atakujący często używają fałszywych wiadomości e-mail, wiadomości tekstowych SMS, czy komunikatorów społecznościowych, aby wprowadzić ofiary w błąd. 

Próby phishingu często zawierają linki do fałszywych stron, które wyglądają jak oryginalne, co ma na celu przekonać osoby, które padły celem oszustów, do podania swoich danych. Osoby atakowane metodami wykorzystującymi phishing często nie zdają sobie sprawy z próby oszustwa, co sprawia, że jest to skuteczna metoda dla cyberprzestępców. Teraz trwa kolejna kampania wykorzystująca podszywanie się. Oszuści tym razem wzięli na cel osoby, które korzystają z usług Poczty Polskiej. 

To zdjęcie z Jowisza zadziwia, NASA właśnie je opublikowała. “W samą porę na Halloween”

Alert o podszywaniu się pod Pocztę Polską

Niebezpiecznik.pl przestrzega przed kolejną kampanią cyberprzestępców, podczas której złodzieje wykorzystują wizerunek rozpoznawalnej firmy oraz socjotechniki polegające na zastraszaniu. W SMS-ie rozsyłanym do Polaków straszą ich bowiem, że adres wysyłki jest nieprawidłowy, przez co paczka nie może dotrzeć na miejsce. Popędzają przy tym ofiarę, że musi koniecznie zaktualizować adres poprzez podany link i ma na to tylko 24 godziny. Jeśli kliknie się podany w SMS-ie link i wypełni formularz, oszuści wejdą w posiadanie m.in. numeru karty płatniczej. Na stronie przygotowanej przez oszustów widnieje bowiem pole podania tych danych w celu dokonania opłaty za przekierowanie paczki.

- Twoj adres wysylki jest nieprawidlowy i wysylka zostala zawieszona. Musisz zaktualizowac swoj adres w ciagu 24 godzin: LINK - brzmi wiadomość udostępniona przez “Niebezpiecznik” ku przestrodze Polaków.

cyberatak przez sms, niebezpiecznik ostrzega
Niebezpiecznik.pl, cyberalert

Dostałem taki SMS, co mi grozi?

Phishing jest powszechną techniką wykorzystywaną do kradzieży danych, w celu wyłudzenia pieniędzy lub wykorzystania informacji w sposób szkodliwy. Ochrona przed phishingiem obejmuje ostrożność wobec nieznanych źródeł i bieżące zabezpieczenia antywirusowe oraz filtrowanie wiadomości e-mail. Widząc wiadomość z nieznanego numeru lepiej zachować jak najwyższą czujność i nic nie klikać. SMS podszywający się pod Pocztę Polską najlepiej od razu usunąć.

- Otrzymałem taką wiadomość, czy coś mi grozi? Nie, dopóki nie klikniesz w link i nie uzupełnisz formularza. Oszuści nie mają ani Twoich danych adresowych, ani nie są świadomi czy czekasz na jakąś paczkę. Te SMS-y są wysyłane masowo. Oszuści liczą na to, że otrzymają je osoby, które niedawno coś kupiły online i przez to założą, że ta wiadomość dotyczy paczki, na którą czekają - wyjaśnia Niebezpiecznik.pl.