Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe wieści o Windowsie 12. Premiera już niebawem
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 02.12.2023 20:49

Nowe wieści o Windowsie 12. Premiera już niebawem

satya nadella
Satya Nadella, CEO Microsoftu, fot. Dan Taylor/Heisenberg Media na licencji CC BY 2.0 DEED

Nadchodzący przyszły zapowiada się dla segmentu pecetów więcej niż obiecująco. Po pierwsze, analitycy dostrzegają już pierwsze objawy powrotu do przedpandemicznych wzrostu sprzedaży. Po drugie, stymulować rynek ma premiera nowego Windowsa.

Co już wiadomo o Windowsie 12?

O Windowsie 12, jak się go roboczo nazywa, wiadomo nie od dziś. Dotąd większość informacji pochodziła od Davida Zisnera, dyrektora finansowego Intela, który w październiku mówił, że nowa wersja Windowsa za sprawą zmian, jakie wprowadza, ma szansę wywindować sprzedaż komputerów w 2024 r.

Ponadto na bazie informacji odnalezionych w plikach testowych kompilacji Windowsa wyciągnięto niepotwierdzone dotąd wnioski, według których system operacyjny Microsoftu w całości ma przejść na model subskrypcyjny, podobnie jak pakiet Office, który zamienił się w Microsoft 365.

Za nowego Windowsa mielibyśmy więc płacić co miesiąc lub rok, a nie jednorazowo przy zakupie licencji / OEM-owo, a punktem, na który Microsoft miał postawić szczególny nacisk w „dwunastce”, jest integracja systemu z tzw. sztuczną inteligencją spod znaku GPT/Copilot.

Nowy Windows ma być małą rewolucją. Możliwy znaczny spadek cen komputerów i przejście na model subskrypcyjny

Premiera możliwa już w czerwcu

Teraz o Windowsie 12 wiemy więcej za sprawą ustaleń redakcji Taiwan’s Commercial Times. Znana jest już nieoficjalna data premiery – system ma zostać wydany w czerwcu 2024 r. Równolegle mają trwać pracę nad kolejną „dużą” aktualizacją Windowsa 10, wersją 24H1.

Źródłem informacji o dacie premiery kolejnego Windowsa miał być członek zarządu firmy Quanta, popularnej na tamtejszym rynku tajwańskiej firmy produkującej laptopy. Jest to o tyle ważne, że premiera Windowsa 12 ma się zbiec z licznymi premierami nowych komputerów różnych producentów zbudowanymi w sposób, który ma zapewniać jeszcze lepszą integracją z Copilotem lub innym asystentem bazującym na GPT.

Nowa klasa urządzeń za 6 miesięcy?

To właśnie aspekt sprzętowy ponownie zostaje podnoszony w kontekście premiery Windowsa 12. Z nowych informacji wynika, że oprogramowanie, a konkretniej integracja systemu operacyjnego z SI ma być siłą napędową sprzedaży nowej kategorii urządzeń, o czym wspominał także CFO Intela. Jeśli wieści się potwierdzą, zobaczymy je już za pół roku.

Źródło: noewin.net / CTEE