Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wybory parlamentarne 2024. NASK pilnie ostrzega przed dezinformacją
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 07.06.2024 19:27

Wybory parlamentarne 2024. NASK pilnie ostrzega przed dezinformacją

flagi polski i ue
Fot. materiały własne

Już za dwa dni po raz kolejny wybierzemy eurodeputowanych. Nie brakuje ośrodków władzy, które chętnie wpłyną na nasze decyzje, stosując kłamstwa i szeroko zakrojone kampanie dezinformacyjne. Ostrzeżenie oraz zalecenia przed tym zagrożeniem wydała Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.

Zagrożenie informacyjne przed wyborami

NASK przypomina, że dysponujemy w Polsce systemem zgłoszeń, które umożliwiają identyfikowanie analityków kampanii dezinformacyjnych. Więcej niż pewne, że trwają one właśnie ze szczególną intensywnością. Oprócz wpływów mocarstw aktywne są także rodzime farmy trolli.

Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji wydało ważny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo

Sieć przestrzega zwłaszcza przed informacjami publikowanymi w internecie, które mają na celu zakłócenie przebiegu wyborów. Można się także spodziewać, że pojawiać będą się treści mające na celu dzielenie społeczeństwa czy podsycanie antagonizmów wobec mniejszości ukraińskiej.

Minister cyfryzacji wprost o przyszłości TikToka w Polsce. Padła jasna deklaracja

NASK zachęca do zgłaszania dezinformacji

Aby walczyć z działaniami dezinformacyjnymi, przygotowany został system, z którego skorzystać można pod adresem bezpiecznewybory.gov.pl. Można dzięki niemu zgłaszać wszelkie incydenty w sieci. Nie należy się obawiać, że dezinformacja została przez nas mylnie sklasyfikowana - tym zajmą się już analitycy, którzy zachęcają do informowania o fałszywych wiadomościach.

Do zgłoszenia wystarczy imię, adres mailowy, link do treści, wobec której mamy podejrzenia, że są świadomą próbą dezinformacji i wpływania na wyniki wyborów oraz krótki opis. Wystarczyć ma jedno zdanie. Dzięki temu każdy z nas może się przyczynić do zapewnienia odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.

Tegoroczne eurowybory odbędą się w niedzielę, 9 czerwca. Lokale wyborcze zostaną otwarte o 7:00, zaś głosować będzie można do 21:00. Po wyborach mandat uzyska 53 kandydatów. Obowiązuje proporcjonalny system wyborczy - choć w praktyce głosować można na konkretnych kandydatów, to pierwszeństwo ma hierarchia z list wyborczych.