Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Ministerstwo Cyfryzacji wydało ważny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 07.06.2024 10:54

Ministerstwo Cyfryzacji wydało ważny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo

Ministerstwo Cyfryzacji
Fot. East News/Piotr Molecki

Ministerstwo Cyfryzacji powołując się na dane zespołu CSIRT NASK, wydało komunikat, w którym informuje o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa dotyczących minionej doby. Dane pokazują skalę codziennego zagrożenia.

Cyberataki na Polskę

Media w ostatnim czasie szczególnie dużo uwagi poświęcają tematyce cyberbezpieczeństwa. Jednym z powodów jest piątkowy (31 maja) atak hakerski na Polską Agencję Prasową, na którego skutek opublikowana została fałszywa depesza. 

W branży informacyjnej nie da się uderzyć w czulsze miejsce niż w Polską Agencję Prasową - ocenił wówczas Mateusz Kopacz, CISO (Chief Information Security Officer) w Alma S.A. 

Zdarzenie wywołało w mediach dyskusje na temat poziomu naszych zabezpieczeń i zagrożeń, jakie kryją się w cyfrowym świecie. Dane ujawnione przez Ministerstwo Cyfryzacji tylko podsycają tę dyskusję.

Wniosek o bon energetyczny bez wychodzenia z domu. Można dostać nawet 1200 zł

Dane zespołu CSIRT NASK

6 czerwca Ministerstwo Cyfryzacji wydało komunikat o zagrożeniach dotyczących minionej doby. Powołując się na dane zespołu CSIRT NASK, resort informuje o 2303 zagrożeniach cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów. 

ZOBACZ: Ludzie masowo usuwają Instagrama. Wskazują jeden powód 

22 z nich określonych zostało, jako incydent w podmiocie publicznym, czyli taki, który powoduje lub może spowodować, obniżenie jakości lub przerwanie realizacji zadania publicznego realizowanego przed podmiot publiczny. 

Dane CERT Polska

Warto podkreślić, że mowa tu o zdarzeniach dotyczących ostatniej doby. Resort opublikował również dane zespołu CERT Polska, który wpisał aż 286 domen na listę ostrzeżeń. Informacje na te temat możemy znaleźć pod linkiem https://cert.pl/lista-ostrzezen/

Znajdują się na niej przede wszystkim niebezpieczne strony wyłudzające dane i pieniądze, a więc takie, które narażają nas na bezpośrednie niebezpieczeństwo i duże problemy.