Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wyciekł kod źródłowy GTA V. To protest przeciw uwięzieniu 18-letniego hakera
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 26.12.2023 11:11

Wyciekł kod źródłowy GTA V. To protest przeciw uwięzieniu 18-letniego hakera

GTA V
Fot. Rockstar

W 2022 roku doszło do włamania na serwery producenta gier Rockstar Games i kradzieży ogromnej ilości danych, co poskutkowało ujawnieniem filmów i zrzutów ekranu z wczesnych faz prac nad GTA VI. W ostatnim czasie zapadł wyrok w tej sprawie, co jednak pociągnęło za sobą kolejne skutki – opublikowany został kod źródłowy GTA V.

Wyciekł kod źródłowy GTA V

Jak informuje Bleeping Computer, jeden z hakerów grupy Lapsus$ zdecydował się udostępnić między innymi na Discordzie całość kodu źródłowego Grand Theft Auto V, jak dotąd najnowszej odsłony kultowej serii, która dzięki GTA Online, sieciowemu trybowy wieloosobowemu, jest jedną z najlepiej zarabiających gier ostatnich lat.

Dla Rockstar to katastrofa i starty, których wielkość trudno w ogóle w tej chwili szacować. Wyciek całości kodu pozwala każdemu na wgląd w to, jak zaprojektowane są gry producenta, poznanie jego know-how oraz daje dostęp do zasobów, które mogą być wykorzystywane w kolejnych grach studia. 

Zobacz także: Fiskus wchodzi na konta. Przez abonament RTV znikają emerytury i pensje

Nastoletni haker skazany za wycieki z GTA VI. Długo nie wyjdzie

#FreeArionKurtaj

Haker odpowiedzialny za wyciek chciał uczynić jak największe szkody – opublikował go w ogólnodostępnych źródłach, jak wspomniany Discord czy komunikator Telegram. W takich okolicznościach oczywiste jest, że celem nie było wymuszenie, opłacenie okupu czy szantaż, lecz sabotaż. Potwierdza to notatka pozostawiona przez członka grupy Lapsus$ podpisującego się na jednym z kanałów na Telegramie jako Phil:

#FreeArionKurtaj
On to wszystko zaczął i dopilnował, by wyciek stał się publiczny.
Mam dla niego ogromny szacunek.
Tęsknię za tobą, stary.

Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę w głąb wspomnień, sprawdź listę przypiętych wiadomości, aby zobaczyć, jak to wszystko rozwinęło się w 2022 roku. Arion był tu aktywny.

Odnosi się on oczywiście do Ariona Kurtaja, innego członka grupy Lapsus$, który włamywał się m.in. na serwery Microsoftu czy Nvidii. Po tym jak został zatrzymany, użył przystawki telewizyjnej, smartfonu i hotelowego telewizora, by wraz z innymi członkami grupy włamać się do infrastruktury Rockstara i skraść stamtąd materiały z GTA VI oraz – jak widać – kod źródłowy GTA V.

Wyciek kodu GTA V to forma protestu

Jak informowaliśmy w czwartek, Arion Kurtaj usłyszał wyrok w sprawie włamania na serwery Rockastar i kradzież danych. Osiemnastolatek jest osobą autystyczną, w areszcie miał się zachowywać agresywnie, robiąc sobie krzywdę. Ponadto Kurtaj przez cały czas utrzymuje, że gdy tylko wyjdzie na wolność, wróci do hackingu. Sąd uznał go za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i skazał na bezterminowy pobyt w szpitalu psychiatrycznym.

Udostępnienie kodu GTA V to więc forma protestu i próba wpłynięcia na decyzję brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości kolegi Kurtaja z grupy Lapsus$.

Źródło: bleepingcomputer.com