Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wykupowanie recept za granicą. Jest na to prosty sposób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 06.06.2024 15:36

Wykupowanie recept za granicą. Jest na to prosty sposób

apteka
Fot. East News/Marek BAZAK

Przed nami wakacje, podczas których należy pamiętać o formalnościach związanych z ochroną zdrowia. Mowa nie tylko o ubezpieczeniu, ale też o przedsięwzięciu kroków, by za granicą móc zrealizować przepisane w Polsce recepty. W wielu państwach można to bowiem zrobić za pośrednictwem Indywidualnego Konta Pacjenta.

E-recepta za granicą

Serwis IKP i aplikacja mojeIKP to obok mObywatela chyba najważniejszy program służący do korzystania z usług publicznych. Znajdziemy tam skierowania, ale tez e-recepty wraz z wyczerpującymi informacjami i kodami QR ułatwiającymi realizację.

Nie każdy wie, że e-recepty z IKP można zrealizować także poza granicami Polski. Co prawda lista państw obsługujących polskie e-recepty nie jest wybitnie długa, ale trwają prace nad systematycznym jej poszerzaniem. Co ważne, duża część z nich to częste cele wakacyjnych podróży Polaków.

Nowe funkcje mObywatel. Czeka na nie wielu Polaków

Gdzie zrealizujemy e-receptę?

W tej chwili e-recepty z użyciem IKP można zrealizować w następujących państwach:

  • Chorwacja, 
  • Finlandia, 
  • Estonia, 
  • Łotwa, 
  • Litwa,
  • Czechy, 
  • Grecja, 
  • Portugalia.

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w Hiszpanii. Tam bowiem e-recepty zrealizujemy tylko w części miast i prowincji. Są to: Madryt, Wyspy Kanaryjskie, Kraj Basków, Galicja, Nawarra, Ceuta, Melila, Katalonia, Estremadura, Aragonia, Walencja, Kantabria, Kastylia i León, Kastylii-La Mancha, Murcja oraz Andaluzja.

Jak włączyć obsługę recept poza Polską?

Do realizacji e-recepty potrzebujemy oczywiście danych z recepty lub zainstalowanej aplikacji IKO, dzięki której zalogujemy się Internetowe Konto Pacjenta. Logowanie umożliwia Profil Zaufany, aplikacja mObywatel i bankowość elektroniczna.

Zobacz: Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Jakie ma zastosowanie?

To jednak nie wszystko. Należy także odpowiednio skonfigurować IKP. W tym celu udajemy się pod adres pacjent.gov.pl, tam w menu Uprawnienia wybieramy Zobacz i przechodzimy do Wyraź zgodę na obsługę twoich e-recept za granicą. Później należy zaznaczyć kraje, w których będzie można zrealizować e-receptę, wyrazić zgodę i zapisać preferencje.