Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Jakie ma zastosowanie?
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 23.04.2024 12:22

Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Jakie ma zastosowanie?

dowód osobisty
Fot. gov.pl

Od 2019 roku w polskich dowodach osobistych zagościł nowy symbol, otwierając drzwi do szerokiego wachlarza elektronicznych funkcji. Co właściwie oznacza ten enigmatyczny znak?

Symboliczne wsparcie

Odwracając dowód osobisty, spostrzegasz niezwykły symbol nadrukowany specjalną farbą. To potwierdzenie, że twój dokument jest wyposażony w innowacyjną warstwę elektroniczną, która otwiera drzwi do szeregu nowych funkcji. 

Ten niewidoczny z zewnątrz czip przekształca twoją tradycyjną tożsamość w mobilny dokument, umożliwiając komunikację z administracją publiczną, logowanie się na portale internetowe oraz podpisywanie elektronicznych dokumentów.

Podatek od aut spalinowych. Wiadomo już, kiedy ma wejść w życie To koniec 800 plus dla niektórych rodzin? Nadchodzą rewolucyjne zmiany

Mobilność i bezpieczeństwo

Numer CAN, znajdujący się na pierwszej stronie dokumentu oraz w kodzie kreskowym na drugiej, pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa elektronicznego dowodu. Jest to klucz dostępu do elektronicznych funkcji e-dowodu, chroniący go przed nieuprawnionym dostępem do danych. 

E-dowód otwiera także możliwość podróżowania bez paszportu do wielu krajów strefy Schengen, Albanii oraz Czarnogóry, zapewniając jednocześnie szybką i wygodną obsługę na lotniskach dzięki automatycznemu procesowi kontroli dokumentów.

ZOBACZ TAKŻE: mObywatel nie będzie jak Linux. Kod publiczny tylko częściowo

Krok w przyszłość

Chociaż od lipca 2021 roku elektroniczny dowód nie może być już wnioskowany drogą elektroniczną i wymaga osobistego złożenia wniosku, jego potencjał rośnie wraz z rozwojem aplikacji mobilnych, takich jak eDO App. Te narzędzia ułatwiają korzystanie z funkcji e-dowodu, otwierając nowe możliwości komunikacji z urzędami oraz podpisywania dokumentów. 

Rewolucja w dokumentacji tożsamości zbliża nas do przyszłości, w której elektroniczne funkcje będą stały się nieodłączną częścią naszego codziennego życia.