Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Wyłączasz światło wychodząc z pokoju? Możesz się zdziwić
Irmina Jach
Irmina Jach 10.06.2024 18:50

Wyłączasz światło wychodząc z pokoju? Możesz się zdziwić

żarówka
Fot. Freepik

Wiele osób ma nawyk wyłączania światła, gdy wychodzi z pomieszczenia. Czy takie działanie naprawdę ma sens i generuje realne oszczędności?

Czy trzeba gasić światło wychodząc z pokoju?

Ceny prądu rosną, co skłania Polaków do poszukiwania oszczędności. Wiele zachowań jest głęboko zakorzenionych. Jednym z nich jest wyłączanie świateł, gdy wychodzimy z pokoju. Czy to opłacalne, biorąc pod uwagę: tradycyjne żarówki 90 W, świetlówki kompaktowe 10 W, halogeny 70 W, LED 1 W i świetlówki 10 W?

Sprzedajesz na OLX? Lepiej uważaj, oszuści mają nową metodę

Jak oszczędzić prąd?

Jak oszczędzić prąd? To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. W internetowych poradnikach można znaleźć rady dotyczące jak najdłuższego korzystania ze światła dziennego, wymiany żarówek na energooszczędne i używania świateł punktowych.

Dobrym pomysłem może okazać się także zamontowania świateł z czujnikiem ruchu, zainstalowanie ściemniaczy i regularne czyszczenie żarówek i żyrandoli. A co z wyłączaniem światła, gdy opuszczamy pomieszczenie?

ZOBACZ TAKŻE: PKO BP wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni wiedzieć

Ile energii zużywa włączanie i wyłączanie światła?

Eksperyment przeprowadzony przez kultowych Pogromców Mitów miał na celu sprawdzenie, ile energii zużywa każde źródło światła podczas rozruchu i porównanie tej wartości z godzinowym zużyciem energii. Wyniki okazały się zdumiewające. Po jakim czasie opłaca się wyłączenie światła?

  • Tradycyjna żarówka - 0,36 sekundy,
  • świetlówka kompaktowa - 0,015 sekundy,
  • halogen - 0,51 sekundy,
  • LED - 1,28 sekundy,
  • świetlówka - 23,3 sekundy.

Wyłączanie światła na krótką chwilę może jednak zmniejszyć żywotność żarówki. Podsumowując: w większości przypadków warto wyłączać światło. Gdy używamy oświetlenia LED, warto zrezygnować z tego zwyczaju, gdy opuszczamy pokój tylko na kilka minut.