Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > PKO BP wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni wiedzieć
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.06.2024 12:07

PKO BP wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni wiedzieć

bank PKO BP
Fot. redakcja serwisu

PKO BP po raz kolejny ostrzega swoich klientów przed oszustami. Z komunikatem warto jednak zapoznać się nawet w sytuacji, gdy na co dzień korzystamy z usług innego banku. Chodzi o kod BLIK.

”Dbaj o kod blik jak o gotówkę”

Płatności przy użyciu BLIK-a w ciągu ostatnich kilku lat pobiły wszelkie rekordy popularności. Z generowanego każdorazowo kodu Polacy korzystają bardzo chętnie nie tylko robiąc zakupy przez internet, ale również stacjonarnie, a także realizując przelewy. To szybka i, w większości przypadków, bezpieczna forma transferu środków. Kiedy jednak pojawia się zagrożenie dla naszych pieniędzy? Kiedy my sami zapominamy, jak cenny potrafi być kod BLIK. Bank PKO przypomina, o czym wszyscy użytkownicy tej formy płatności powinni zawsze pamiętać.

Ładujesz telefon w nocy? To wielki błąd, eksperci mówią jasno

Oszustwo ”na BLIK-a”

Zaskakująco często zapominamy, że kod BLIK to nie tylko sześć cyfr, ale faktyczna gotówka. Szokująco duża liczba Polaków nie zastanawia się zbyt długo przed wpisaniem kodu na stronie internetowej lub podaniem go znajomemu. W takich sytuacjach nie mamy pewności, komu w rzeczywistości przekazujemy pieniądze. Wystarczy kilka sekund nieuwagi, by stracić pieniądze. Oszuści mogą nawet napisać do nas z prywatnego konta naszych bliskich.

  • Zawsze sprawdzaj, komu przekazujesz kod BLIK. Bank nigdy Cię o niego nie poprosi. Zadzwoń do znajomego, zanim przekażesz pieniądze.
  • Zachowaj czujność i weryfikuj. Oszuści potrafią podszyć się pod kogokolwiek, bliską Ci osobę, policjanta, a nawet bank — czytamy w komunikacie PKO BP.
     

Bezpieczeństwo Twoich pieniędzy zależy od Ciebie

Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa BLIK-a nie cichną. Wiele osób, zwłaszcza ze starszego pokolenia, wciąż nie ma zaufania do zabezpieczeń tej formy płatności. Rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że największe zagrożenie stwarza nasza nieuwaga. Oto pozostałe wskazówki, którymi bank PKO dzieli się ze swoimi klientami:

  • Dbaj o kod BLIK jak o gotówkę lub kartę. Nie przekazuj go nigdy nieznanym osobom.
  • Wpisuj kod BLIK samodzielnie. Wszędzie – w sklepie online, terminalu płatniczym lub bankomacie.
  • Ktoś dzwoni do Ciebie, podaje kod BLIK i nakłania do wpłaty w bankomacie? Nie ufaj takiej osobie, nawet jeśli mówi, że Twoje pieniądze są zagrożone – to może być oszustwo.
  • Sprzedajesz na portalu ogłoszeń? Kupujący nie potrzebuje kodu BLIK, nigdy go nie przekazuj.
  • Przeczytaj, zanim potwierdzisz. Sprawdzaj treść SMS lub powiadomienia IKO (czy aplikacji innego banku), zwłaszcza kwotę i rodzaj operacji oraz numer konta lub telefonu do przelewu.