Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Po cichu zużywają w łazience masę prądu. Lepiej zwróć na to uwagę
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 12.04.2024 16:54

Po cichu zużywają w łazience masę prądu. Lepiej zwróć na to uwagę

Pralka
fot. Photo by PlanetCare on Unsplash

Rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz bardziej uciążliwe dla każdego gospodarstwa i sprawiają, że większość z nas uważniej przygląda się zużyciu energii przez sprzęty domowe. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w łazience?

Jak zmniejszyć zużycie energii w łazience?

Według danych PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo), najbardziej "prądożernym" urządzeniem w domu jest płyta indukcyjna, która pod tym względem aż trzykrotnie przebija zmywarkę oraz lodówkę. Jak nie trudno zauważyć, najbardziej energochłonne urządzenia znajdują się w kuchni... ale nie oznacza to, że tylko w tym pomieszczeniu powinniśmy się poważnie przyjrzeć zużyciu prądu.

Każdy z nas chciałby zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwie domowym. W tym celu warto zwrócić uwagę również na urządzenia, które znajdują się w łazience. Jakie urządzenia zużywają tam najwięcej prądu?

Nie da się ukryć, że lista sprzętów łazienkowych, które stale pobierają prąd, jest dosyć krótka... ale nie należy lekceważyć ich wpływu na rachunki za prąd. Na co konkretnie warto zwrócić uwagę?

Nowe taryfy za prąd. Jakie limity zużycia wprowadza URE? Przymusowe wyłączenia fotowoltaiki. Co to oznacza dla Polaków?

Ile prądu zużywają sprzęty w łazience? Potrafią zaskoczyć

Najbardziej "prądożernym" urządzeniem, które występuje niemal w każdym domu, bez wątpienia jest pralka. Jej zużycie prądu zależne jest jednak od wielu czynników, takich jak klasa energetyczna, częstotliwość prania i rodzaje programów. 

Przykładowo, typowa pralka klasy energetycznej A zużywa około 0,5 kWh na cykl prania, co daje około 90 kWh rocznie. Zdecydowanie bardziej zachłannym pod kątem zużycia energii sprzętem jest jednak wciąż jeszcze dosyć rzadko spotykana w polskich domostwach, suszarka do ubrań. Takie urządzenia zużywają nawet do 1,9 kWh na cykl suszenia.

Tak jak suszarka do ubrań, tak i bojler nie występuje w każdej łazience. Warto jednak zwrócić także na niego swoją uwagę, gdyż jest bez wątpienia jednym z największych pożeraczy prądu w łazience. Bojlery o różnych pojemnościach mogą pobierać od 2 kWh do nawet 7 kWh na dobę, aby podgrzać wodę, to z kolei oznacza, że w niecałe dwa tygodnie potrafią zużyć więcej energii, niż pralka przez cały rok.

Jak zaoszczędzić prąd w łazience? Jest kilka sposobów

Inne urządzenia, takie jak suszarki do włosów, prostownice i oświetlenie, potrzebują znacznie mniej energii, choć też nie należy ich ignorować. Przykładowo suszarka do włosów o mocy 2300 W może zużyć około 0,6 kWh podczas jednego 15-minutowego suszenia, a standardowa prostownica zużyje około 0,05 kWh na godzinę pracy. Trudno sobie jednak wyobrazić, szczególnie paniom, rezygnacji z tych sprzętów.
Jak zatem oszczędzać prąd w Łazience?

Najprostszym sposobem na ograniczenie zużycia energii będzie przede wszystkim korzystanie z urządzeń tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne. Co to konkretnie oznacza? 

Warto na przykład pamiętać o tym, aby pralka i suszarka nie pracowała na pusto - lepiej poczekać chwilę z włączeniem urządzenia i dorzucić kilka rzeczy. W przypadku suszarki lub prostownicy warto używać najmocniejszego trybu, aby szybciej osiągnąć zamierzony efekt i zaoszczędzić energię - a w konsekwencji i pieniądze.

Stosujecie się do powyższych porad?