Tech.BiznesINFO.pl FinTech Za ile ruchu w sieci odpowiadają boty? Będziesz w szoku
fot. Pxhere

Za ile ruchu w sieci odpowiadają boty? Będziesz w szoku

22 czerwca 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Według opublikowanego raportu Thales Imperva Bad Bot ruch generowany w sieci przez wszelkiego rodzaju boty osiągnął właśnie rekordowy wynik. Dane są wstrząsające, a fakty odbijają się negatywnie na wszystkich. Może poza tymi, którzy na botach zarabiają.

Połowa internetu nie należy do ludzi

Według danych Thales Imperva Bad Bot niemal połowa całego ruchu w internecie generowana jest sztucznie przez boty. Konkretnie to aż 49,6 proc. Jak informują analitycy, to najwyższy wynik do 2013 roku. Co gorsza, aż 32 proc. ruchu w sieci generują tak zwane złe boty, czyli programy, których jedynym celem jest wykonywanie zadań szkodliwych dla zwykłych użytkowników internetu. Skupiają się na przykład na oszustwach , wyłudzeniach, wykradaniu wrażliwych danych czy śledzeniu.

Lato pod znakiem cyberataków. Bank ostrzega klientów

Niebezpieczny paradoks

Mimo, iż dostęp do internetu stale rośnie, paradoksalnie spada jednocześnie ruch generowany w nim przez ludzi. To pokazuje z jakimi wzrostami w aktywności botów mamy dziś do czynienia. Może to być szczególnie groźne w świecie, w którym poglądy ludzi kształtowane są głównie w sieci , a dezinformacja i fake newsy oraz propaganda płynąca z zewnętrznych ośrodków mają szczególne znaczenie w obecnej sytuacji na globie.

Miliardy strat

Autorzy raportu zwracają również uwagę, że zaobserwowane trendy mają negatywny wpływ na biznes. Tylko z powodu cyberataków firmy mają bowiem tracić nawet miliardy dolarów rocznie. Zwiększającej się ”populacji” botów sprzyja rozwój sztucznej inteligencji. Dostępne w sieci bezpłatne narzędzia pozwalają tworzyć wrogie oprogramowanie ludziom, dla których umiejętności było to dotąd poza zasięgiem.

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem boty będą generowały w sieci większy ruch niż ludzie. Dla wielu firm, organizacji i instytucji będzie to ogromnym wyzwaniem z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Dla ludzi może się to okazać wyzwaniem w ogóle.

YouTube zapyta, czy może cię śledzić. Co odpowiesz?
Kaspersky na cenzurowanym. ”Kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa”
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech