Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Zadzwoni do ciebie robot. Nawet nie będziesz tego wiedział
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.05.2024 10:16

Zadzwoni do ciebie robot. Nawet nie będziesz tego wiedział

telefon
Fot. Unsplash/freestocks

Odróżnienie automatów od prawdziwych osób będzie jeszcze trudniejsze niż dziś. Podczas trwającej konferencji deweloperskiej Ignite Microsoft zaprezentował rezultaty partnerstwa z izraelską firmą Truecaller. Dzięki niej firmy będą mogły klonować głosowy prawdziwych osób i wykorzystywać je w np. kampaniach telemarketingowych.

Klonowanie głosu jako usługa biznesowa

Co ciekawe, nowość została błędnie zinterpretowana przez wielu komentatorów jako narzędzie dla końcowych użytkowników, tak aby to oni mogli klonować swoje głosy, by tworzyć w ten sposób własne boty. W praktyce jest inaczej - nowe możliwości Truecalleraa adresowane są do klientów biznesowych i mają wspierać ich działania telemarketingowe.

Dostęp do nowej usługi dostępny będzie w ramach chmury Azure, z której korzystają przede wszystkim klienci biznesowi Microsoftu. Teraz będą oni mogli sklonować głosy swoich pracowników i w takich obszarach jak pomoc techniczna czy właśnie sprzedaż telefoniczna będą mogły skorzystać  z oprogramowania generujące dźwięk i przetwarzające mowę rozmówcy na poziomie nieosiągalnym dla powszechnych dziś automatów.

Zmiany na twoim komputerze. Sztuczna inteligencja będzie śledzić każdy krok

Microsoft deklaruje walkę z nadużyciami

Microsoft zaznacza, że wprowadzone zostaną ścisłe zasady wykorzystania Azure AI Speech, tak aby zapobiegać nadużyciom. Wygenerowany przez SI głos będzie oznaczony znakiem wodnym, jednak nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób rozmówca ma go weryfikować. Choć nowe możliwości to oczywiście świetne wieści dla osób chcących zautomatyzować procesy w firmach, to już na pierwszy rzut oka widoczne są negatywne skutki.

ZOBACZ: PKO BP wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni to wiedzieć

Pierwszym jest oczywiście większa liczba niechcianych telefonów, które będzie znacznie trudniej odróżnić od telefonu od prawdziwej osoby. Można także spodziewać się, że przedsiębiorstwa, które zdecydują się na wdrożenie Truecallera w swoich procesach będą zwalniać czy przenosić pracowników, którzy aktualnie odpowiadają za różne aspekty telefonicznego kontaktu z klientem.

Ryzyko dla cyberbezpieczeństwa

Możemy być także więcej niż pewni, że oferowane przez Microsoft klonowanie głosu będzie masowo używane w atakach phishingowych. Do oszustwa będzie mogło zostać wykorzystane oprogramowanie, będzie można je w znacznej mierze zautomatyzować, a potencjalnej ofierze trudniej będzie wykryć, że jego rozmówca nie jest prawdziwym człowiekiem.

Microsoft zdaje sobie sprawę z zagrożenia i na razie udostępnił nowość w ramach ograniczonym zakresie. Dostęp dla firmy jest możliwy tylko w procesie rejestracji, tak aby korporacja dysponowała szczegółowymi danymi osób korzystających z potencjalnie szkodliwego narzędzia.

Źródło: telepolis