Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zaginęło niebezpieczne urządzenie. Pilny apel do mieszkańców
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 24.03.2024 21:05

Zaginęło niebezpieczne urządzenie. Pilny apel do mieszkańców

policja
Fot. Policja Śląska

W krakowskiej Nowej Hucie podczas prac drogowych został zagubiony defektoskop – średniej wielkości urządzenie służące do pomiaru ciągłości materiałów. Niestety, jego uszkodzenie może za sprawą aktywnego promieniowania stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czym jest zagubiony defektoskop?

Defektoskopia to urządzenie badające materiały pod kątem ich ciągłości – dzięki wykonywaniu badań można wskazać wszelkiego rodzaju usterki, ubytki, nierówności w wypełnieniach. Wykorzystuje się różne techniki takiego „skanowania”, a jednym z nich jest defektoskopia wykorzystujące promieniowania gamma.

Badania defektoskopowe są przydatne m.in. przy złożonych inwestycjach infrastrukturalnych, w przypadku których badanie może wykazać braki materiałowe, które w przyszłości mogłoby doprowadzić do katastrofy. W tych celach wykorzystywany był defektoskop wykorzystywany w Nowe Hucie. Trwa tam budowa trasy S7, podczas której promieniotwórcze urządzenie zostało zagubione.

Philips wycofuje swoje rezonansy magnetyczne. Urządzenia zagrażają zdrowiu

Promieniowanie zagraża życiu i zdrowie

Jak informuje Polska Agencja Atomistyki, urządzenie ma rozmiary 30 cm na 20 cm na 15 cm i waży od 6 do 8 kg. Jego fotografię publikuje Małopolski Urząd Wojewódzki:

gammamat SE.jpg
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Agencja przestrzega, aby w żadnym wypadku nie próbować otwierać urządzenia, dekonstruować jego obudowy oraz narażać go na uszkodzenia mechaniczne. Gdy do nich dojdzie, dawka promieniowania pochodząca ze znajdujących się wewnątrz defektoskopu izotopów jest na tyle duża, że stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzi, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Zgłaszanie zgubionego defektoskopu

Wszystkich, którzy dysponują informacjami na temat lokalizacji urządzenia, władze wojewódzkie w Krakowie proszą o niezwłoczny kontakt. Nawiązać można go z policją (112, 997), Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (987 lub 12 39 21 300)  oraz Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (22 19 430).