Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zakaz sprzedaży napojów energetycznych niepełnoletnim. Biedronka już wprowadziła zmiany
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.12.2023 15:31

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych niepełnoletnim. Biedronka już wprowadziła zmiany

kasa samoobsługowa
Fot. goniec.pl

Od 1 stycznia zakazana będzie sprzedaż napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Choć do tego terminu pozostało jeszcze kilka dni, to w Biedronce już teraz wprowadzono zmiany, które uniemożliwiają zakup „energetyków” nieletnim. To dobra okazja, żeby prześledzić, w jaki sposób nowe prawo będzie wchodzić w życie.

Zakaz sprzedaży „energetyków” nieletnim

Jak donosi serwis wiadomoscihandlowe.pl, w Biedronce zakup napojów energetycznych przez osoby niepełnoletnie jeszcze jest możliwy. Zmian dokonano już jednak w oprogramowaniu działającym na kasach samoobsługowych.

W rezultacie osoby, które będą chciały zakupić w Biedronce napoje energetyczne z użyciem kas samoobsługowych, zobaczą komunikat informujący o tym, że konieczna jest weryfikacja przez sprzedawcę. Do 1 stycznia będą oni tylko potwierdzać sprzedaż bez weryfikacji dowodu osobistego. 

Zmiany już w kasach samoobsługowych Biedronki

Po 1 stycznia, gdy nowe prawo wejdzie w życie, kasy samoobsługowe będą informować o konieczności weryfikacji przez sprzedawcę, a ten będzie sprawdzał, czy kupujący jest pełnoletni na podstawie okazania dokumentu tożsamości. Wyświetlana jest adnotacja „artykuł z ograniczeniem sprzedaży”, zupełnie jak ma to miejsce z alkoholem.

Jak dotąd Biedronka jest pierwszą dużą siecią handlową, która zdecydowała się wprowadzić zmiany. Pozostałe są zobowiązane do wdrożenia ograniczeń w sprzedaży „energetyków” w ciągu kolejnych pięciu dni.

Zobacz też: Wakacje.pl surowo ukarane przez UOKiK. Serwis pokazywał nieprawdziwe ceny

Zakaz sprzedaży nie tylko w marketach

Podstawą prawną dla wprowadzanych nowych regulacji jest ustawa o zmianie ustawy o zdrowiu publicznych przegłosowana przez Sejm w lipcu. Stanowi ona, że osobom niepełnoletnim zakazana jest sprzedaż wszystkich napojów zawierających kofeinę lub taurynę. Zakaz obejmuje także sklepiki szkolne i automaty.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl