Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zaoszczędzisz na rachunkach. Rząd odsłania karty, te pieniądze może dostać każdy. Mój Prąd 6.0
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.07.2024 19:29

Zaoszczędzisz na rachunkach. Rząd odsłania karty, te pieniądze może dostać każdy. Mój Prąd 6.0

fotowoltaika
Fot. Unsplash/Benjamin Jopen

Program Mój Prąd w poprzednich odsłonach stanowił koło zamachowe inwestycji w odnawialne źródła energii. Dostępne są już nowe informacje dotyczące warunków udziału w programie Mój Prąd 6.0. W kolejnej edycji można się spodziewać dużych zmian.

Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie tylko z magazynami energii

Już wcześniej nieoficjalnie wiadomo było, że w ramach programu Mój Prąd 6.0 dofinansowania mają być uzależnione od montażu obok instalacji fotowoltaicznych także magazynów energii. Miało to być rozwiązanie problemu konieczności sprzedawania energii po niskich cenach, gdy sieć jest wystarczająco nasycona bez OZE.

Serwis gramwzieone.pl otrzymał od ministerstwa klimatu i środowiska potwierdzenie tych informacji. Dofinansowanie udzielane będzie na instalację PV wraz z magazynami energii, które przyłączone zostały po określonym, nieznanym jeszcze terminie. 

Domowa klimatyzacja i wentylatory. Ile zużywają prądu i ile to kosztuje?

Dwukrotnie większa moc PV

Ważną zmianą w nowej odsłonie programu Mój Prąd ma być także znaczące zwiększenie maksymalnej mocy instalacji fotowoltaicznych, na które można będzie uzyskać dofinansowanie. Dotychczas było to 10 kW, a w tym roku będzie to już 20 kW. Warunek? Instalacja magazynu energii.

Zobacz: Ukryta funkcja w pralkach. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze

Tegoroczna iteracja będzie także narzędziem służącym do nakłaniania prosumentów do wybierania nowej formy rozliczeń. Dofinansowanie będzie uzależnione od tego, czy ubiegający się o nie będzie gotów rozliczanie się w systemie net-billingowym.

Z zakresu znikają pompy ciepła

Z programu Mój Prąd wykreślone mają zostać dofinansowania instalacji pomp ciepła, podobnie jak systemy EMS/HEMS. Niezmieniona zostanie natomiast pula przeznaczona na dofinansowania. Podobnie jak w poprzedniej edycji będzie to 400 mln zł. Resort środowiska ma rozpocząć przyjmowanie wniosków już we wrześniu.