Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Zapadła decyzja w sprawie małych reaktorów modułowych. ABW wydało negatywną opinię
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 07.12.2023 12:33

Zapadła decyzja w sprawie małych reaktorów modułowych. ABW wydało negatywną opinię

elektrownia jądrowa
Fot. Frédéric Paulussen (fredography.be) / Unsplash

Małe reaktory modułowe miały być dla Polski nadzieją na sprawną transformację energetyczną. Po ostatnich perturbacjach w działalności firmy NuScale, czyli amerykańskich partnerów KGHM-u, pojawiły się kolejne problemy, tym razem dotyczące Orlenu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało już decyzję w sprawie przyszłości SMR w Polsce.

Zasadnicze decyzje MKiŚ

Jak informuje serwis Energetyka24.com, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zasadnicze decyzje w sprawie budowy małych reaktorów modułów przez Orlen. Informację potwierdził już Daniel Obajtek, który twierdzi, że jest to zielone światło dla budowy SMR-ów w Polsce, a także zapewnił, że pierwszy z nich powstanie do 2030 roku.

Łącznie w sprawie wniosków złożonych przez Orlen Synthos Green Energy, która ma koordynować budowę małych reaktorów w Polsce, podjęto sześć decyzji zasadniczych. W praktyce oznacza to, że reaktory BWRX-300 opracowane przez amerykańsko-japoński joint-venture Hitachi Nuclear Energy mogą stanąć w następujących lokalizacjach: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta i Dąbrowa Górnicza.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Jest decyzja o lokalizacji

ABW blokuje program Orlenu

Decyzja MKiŚ może być zaskoczeniem w kontekście informacji ujawnionych przez „Politykę”. Według nich Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała negatywną decyzję w sprawie inwestycji prowadzonych przez Orlen Synthos Green Energy. Nie są znane szczegóły, niemniej Agencja oceniała kwestie bezpieczeństwa i ewentualnych zewnętrznych wpływów na przedsięwzięcie. Mimo to już dzień po publikacji tych doniesień MKiŚ mimo negatywnej opinii ABW zdecydowało o wydaniu decyzji.

Orlen Synthos Green Energy w odpowiedzi na decyzję ABW opublikował oświadczenie, w którym jednoznacznie i w mocnych słowach skrytykował decyzję ABW. Suchej nitki nie zostawiono na działaniach osobiście podjętych przez szefa ABW, płk Krzysztofa Wacławka, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, określając je jako niekompetentne i nieodpowiedzialne. W ocenie Orlenu ABW działa w sposób godzący w bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze Polski.

Co prawda opinia ABW nie jest warunkiem koniecznym do wydania decyzji, niemniej spodziewano się, że sparaliżuje ona działania Orlenu. Stało się jednak zupełnie inaczej – negatywna ocena służb okazała się katalizatorem trwającej od kwietnia procedury. Oczywiście wzbudziło to już sugestie, że nagły pośpiech związany jest z procesem zmiany władzy w Polsce i w zasadzie pewnym odwołaniem Daniela Obajtka ze stanowiska szefa Orlenu.

Małe reaktory modułowe w Polsce

Dla wielu ekspertów inwestycje związane z SMR to kluczowy element wprowadzania energii uzyskanej w elektrowniach atomowych do polskiego miksu energetycznego. Zwłaszcza że montaż SMR-ów mógłby się odbywać w dostępnych już blokach elektrowni węglowych.

Źródło: energetyka24.com / „Polityka” / PAP