Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zaskakujące wieści ws. abonamentu RTV. Dane obiegły całą Polskę
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 21.02.2024 13:57

Zaskakujące wieści ws. abonamentu RTV. Dane obiegły całą Polskę

telewizor w salonie
Obraz Alehandra13 z Pixabay

Abonament RTV w Polsce budzi nieustanne kontrowersje, zwłaszcza teraz, gdy liczba egzekucji opłat drastycznie spada. Ostatnie dane Ministerstwa Finansów ujawniają znaczący spadek wyegzekwowanych należności, podczas gdy propozycje zmian w systemie finansowania mediów publicznych stają się coraz bardziej naglące. Czy obywatelom grożą realne konsekwencje za unikanie płacenia abonamentu?

Kontrowersje wokół abonamentu RTV

Poczta Polska, powołując się na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, domaga się rejestrowania smartfonów, laptopów i tabletów jako odbiorników RTV, co spotyka się z oporem społecznym. 

Wato podkreślić, że miesięczne opłaty wynoszą odpowiednio 8,70 zł za radio i 27,70 zł za telewizję, a kara za brak opłaty może sięgnąć nawet 1092 zł.

UOKiK otrzymuje skargi w sprawie akcji promocyjnej Biedronki Program „Laptop dla nauczyciela”. Wiadomo, ilu uczących skorzystało z dopłat

Spadek skuteczności egzekucji należności za abonament RTV

W 2023 roku wyegzekwowano ponad 22 mln zł należności z tytułu abonamentu RTV, co oznacza spadek o 49,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Egzekucje odbywają się na podstawie tytułów wykonawczych, ale liczba postępowań egzekucyjnych zmniejszyła się o 50,8% w porównaniu z rokiem 2022.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe liczniki prądu nie zbierają dobrych opinii wśród Polaków

Alternatywne rozwiązania ws. abonamentu RTV

W obliczu trudności związanych z egzekucją abonamentu RTV, władze rozważają wprowadzenie opłaty audiowizualnej od adresu domowego i domowników, szacowanej na około 9 zł miesięcznie. Zamiast opłaty za posiadane urządzenia, ta nowa forma finansowania mediów publicznych wydaje się być bardziej sprawiedliwa i nowoczesna.

Ulgi dla poszczególnych grup

  • Osoby niepełnosprawne: Projekt przewiduje ulgi dla osób niepełnosprawnych, w tym dla inwalidów, niewidomych oraz kombatantów, aby ułatwić im dostęp do mediów publicznych bez dodatkowych obciążeń finansowych.
  • Rozszerzenie ulgi na dzieci i młodzież: Planowane jest rozszerzenie ulg na dzieci i młodzież do 26 roku życia, aby stworzyć bardziej dostępne środowisko medialne dla młodszych pokoleń.
  • Procedura zwolnienia z opłaty: W ramach proponowanych zmian przewidziana jest procedura umożliwiająca zwolnienie z opłaty audiowizualnej dla osób, które nie korzystają z treści mediów transmitowanych na różne urządzenia. Jednak osoby korzystające z tej ulgi mogą być poddane kontroli, aby zapewnić zgodność z zasadami.