Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zastrzeganie numeru PESEL z falstartem. Aplikacja opoźniona, brakuje podmiotów i regulacji
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.11.2023 14:31

Zastrzeganie numeru PESEL z falstartem. Aplikacja opoźniona, brakuje podmiotów i regulacji

Janusz Cieszyński
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W ostatnim czasie zintensyfikowano tempo prac nad rozwojem rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Liczba jego funkcji stale rośnie, jednak niewiele z może się okazać równie przydatnymi jak możliwość zastrzegania numeru PESEL. Miała ona trafić do mObywatela już dziś, ale wiadomo już, że tak się niestety nie stanie.

Zastrzeganie numeru PESEL

Wczoraj informowaliśmy, że lada moment do aplikacji mObywatel zawita niezwykle przydatna nowa funkcja w postaci możliwości zastrzeżenia numeru PESEL. Pozwala ona zablokować weryfikację naszych danych oraz chronić tożsamość.

Po uruchomieniu blokady wciąż będzie można korzystać z takich usług, jak odwiedzenie lekarza, wykupienie e-recepty, zakup biletów lotniczych lub załatwienie spraw urzędowych. Niemożliwe będzie natomiast m.in. wzięcie kredytu, rat, załatwienie spraw notarialnych, zawarcie umowy abonamentowej na telefon czy sprzedaż nieruchomości.

Niestety wiadomo już, że nowość nie trafi dziś do aplikacji, jak to wcześniej zapowiadano. Ponadto, co sygnalizowaliśmy już wcześniej, na to, aż zastrzeganie PESEL-u w aplikacji mObywatel faktycznie będzie miało umocowanie prawne i pełną skuteczność, będzie trzeba jeszcze długo poczekać.

Ważna nowość zmierza do mObywatela. O co chodzi z zastrzeżeniem PESEL?

Zastrzeganie w mObywatelu opóźnione

Jak poinformował p.o. Ministerstwa Cyfryzacji, Janusz Cieszyński, premiera funkcji pozwalającej na zastrzeganie numeru PESEL w mObywatelu została przesunięta. Na razie wiadomo, że pojawi się w bliżej niesprecyzowanym terminie około połowy grudnia. Do tego czasu zastrzegać PESEL można za pośrednictwem portali rządowych dostępnych z poziomu przeglądarek internetowych.

Na razie jednak nie ma to większego sensu. Ministerstwo Cyfryzacji nie podjęło bowiem działań, które poskutkowałyby dołączeniem do systemu instytucji, banków i firm. W tej chwili zastrzeganie numeru PESEL na rządowych stronach nie przyniesie żadnych skutków. Według Cieszyńskiego udostępniona została funkcja „zastrzegania na zapas” i będzie ono respektowane, gdy podmioty zaangażują się w przedsięwzięcie.

Zastosowania ograniczone prawem

Z tym jednak trudno się bezwarunkowo zgodzić, gdyż zastrzeganie numeru PESEL w docelowym kształcie będzie działać dopiero za wiele miesięcy. Prawo, które stanowi wprowadzenie mechanizmu zastrzegania numeru PESEL, wchodzi w życie dopiero 1 czerwca 2024 roku. Do tego czasu nie można mieć stuprocentowej pewności, że cała procedura będzie powszechnie respektowana i zadziałała w sposób zgodny z finalnym przeznaczeniem.