Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Zbadano wpływ sztucznej inteligencji na Święta Bożego Narodzenia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.12.2023 19:05

Zbadano wpływ sztucznej inteligencji na Święta Bożego Narodzenia

sztuczna inteligencja
Fot. Andy Kelly/Unsplash

W mijającym roku wielokrotnie podejmowano próby przewidywań, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na poszczególne obszary życia. Kwestią czasu było, aż ktoś zada sobie to pytanie w kontekście Świąt, które rozpoczną się już za kilka dni. Zbadać tę kwestię postanowił serwis Prezentmarzeń.

Wpływ SI na Święta zbadany

W badaniu online oraz punktach stacjonarnych wzięło udział 1496 osób, które odpowiadały na pytanie dotyczące wpływu SI na poszczególne obrzędy i tradycje. Pierwszym i najważniejszym wnioskiem jest to, że jedynie 31 proc. uważa, że zaawansowane oprogramowanie w ogóle będzie miało jakikolwiek wpływ na Święta.

Niemniej nawet wśród 69 proc. wątpiących we wpływ SI znalazły się interesujące spostrzeżenia. O ile nie uważają oni, aby sztuczna inteligencja w postaci różnego rodzaju narzędzi i oprogramowania sama przez siebie miała wpływ na tradycję, to może zadziałać swojego rodzaju sprzężenie zwrotne.

Microsoft: opracowanie ogólnej sztucznej inteligencji zajmie lata, jeśli nie dekady

Sprzężenie zwrotne SI

Można powiedzieć, że w optyce wielu badanych rozwój SI paradoksalnie jeszcze zwiększy wyjątkowość okresu świątecznego. Ten bowiem jako jeden z nielicznych ostanie się jako element tradycji, na którą rozwój techniki nie ma tak diametralnego wpływu jak na inne dziedziny życia.

Zaledwie 11 proc. badanych twierdzi, że za sprawą SI Święta przestaną być ważnym elementem życia społecznego. Z kolei już 25 proc. spodziewa się, że skłoni on nas do szukania okazji do spędzania czasu z bliskimi, a celebrowanie Świąt będzie jeszcze ważniejsze niż dotąd. 17 proc. uznało, że przez SI będziemy bardziej cenić święta za sprawą większej potrzeby bliskości.

Święta remedium na cyfryzację

Większość badanych dostrzega rozwój zaawansowanego oprogramowania jako przyczynę rosnącej alienacji i zwiększania międzyludzkich dystansów. Przez to aż 31 proc. badanych uważa, że okres świąteczny będzie dla wielu osób czasem jeszcze trudniejszy ze względu na odczuwaną samotność.

Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z całością wniosków z badań. Zdają się one wskazywać, że według najpowszechniejszych poglądów SI – przynajmniej w aktualnym stadium rozwoju – nie ma wpływu na Święta. A nawet jeśli ma, to taki, że za sprawą automatyzacji i cyfryzacji rosnącej liczby obszarów ludzkiego życie Święta wolne od SI cenimy jeszcze bardziej niż wcześniej.

Zobacz też: Prezenty na ostatnią chwilę. Z Allegro będzie można zamówić nawet w piątek